До бойових офіцерів були застосовані надмірні запобіжні заходи, заявили у комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони й розвідки. Йдеться про військових командувачів, яких судять у справі про прорив оборони Харківщині у травні 2024 року і у справі про випадки самовільного залишення військових частин (СЗЧ) у 155-й механізованій бригаді імені Анни Київської.
«Комітет не вважає, що з бойовими генералами, які з перших днів війни воювали на фронті, можна так чинити, як чинять з негідниками і злочинцями. Комітет вважає, що було обрано надмірні запобіжні заходи», – заявив в етері Радіо Свобода народний депутат України від партії «Слуга народу», член комітету з питань національної безпеки, оборони й розвідки Федір Веніславський.
На запитання про те, чи не зацікавлений у таких суворих покараннях президент України Володимир Зеленський, Веніславський відповів: «Переконаний, що втручання президента у досудові розслідування щодо звинувачень генералів є практично неймовірним. Я не допускаю, що президент давав якісь вказівки з цього приводу. Це не стиль роботи Володимира Зеленського» .
Раніше Зеленський заявив про «злочинні помилки в керівництві бригадами», коментуючи затримання правоохоронцями високопосадовців ЗСУ.
20 січня екскомандувача оперативно-тактичного управління «Харків» Юрія Галушкіна, екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка, колишнього командира 415-го батальйону 23-ї ОМБр Іллю Лапіна затримали за звинуваченням у тому, що вони «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року».
Слідчі заявили, що «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр».
Суд 21 січня обрав запобіжний захід Галушкіну у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в сумі 5 мільйонів гривень. 22 січня адвокат Михайло Величко повідомив, що за бригадного генерала Юрія Галушкіна внесли заставу. Але ДБР увечері того ж дня заявило про «нові факти у справі про прорив кордону на Харківщині», через що повторно затримали колишнього командувача оперативно-тактичного управління «Харків» Юрія Галушкіна.
Сам генерал у зверненні, яке поширив його адвокат, зазначив, що командири не винні у нестачі військових і озброєння.
22 січня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення 25 мільйонів гривень застави колишньому командиру 125-ї бригади ТрО Артуру Горбенку. Раніше 21 січня в цій же справі суд обрав запобіжний захід полковнику Іллі Лапіну.
6 лютого суд залишив екскомандира 155-ої бригади Дмитра Рюмшина під вартою. Правоохоронці підозрюють екскомандира бригади у бездіяльності військової влади в умовах воєнного стану, заявляючи, що він «не реагував на правопорушення в його підрозділі, у тому числі на самовільне залишення військової частини його бійцями». Окремі випадки СЗЧ, за даними слідства, відбулися на території ЄС, де бригада проходила навчання. Рюмшин своєї провини не визнає.
Читайте також: Показові суди над генералами: зрада чи розправа?
Форум