Доступність посилання

Центр геноциду в Сребрениці закривається «з міркувань безпеки» після засудження Додіка


Меморіальний центр у Боснії і Герцеговині, присвячений жертвам геноциду в Сребрениці (фото архівне)
Меморіальний центр у Боснії і Герцеговині, присвячений жертвам геноциду в Сребрениці (фото архівне)

Меморіальний центр Сребрениці в Боснії і Герцеговині закривається «з міркувань безпеки» після засудження президента Республіки Сербської Мілорада Додіка до року ув’язнення, повідомляє балканська служба Радіо Свобода.

У відповідній заяві організації вказано, що Меморіальний центр Сребрениці зачинив свої двері «до подальшого повідомлення і відповідно до поточної ситуації з безпекою».

Відомо, що цей крок був зроблений після того, як офіційні особи Боснії оскаржили низку законів, які забороняють державним судовим органам і поліції діяти в Республіці Сербській. Суперечливе законодавство призвело до зростання напруженості в етнічно розділеній балканській країні.

Раніше, 26 лютого, суд у столиці Боснії і Герцеговини Сараєво засудив до року ув’язнення президента Республіки Сербської Мілорада Додіка і заборонив йому займатися політикою протягом шести років за його непокору рішенням міжнародного представника з питань миру. Додік попереджав, що рішення радикалізує ситуацію в країні.

Судовий процес почався трохи більше ніж рік тому.

Додіка звинуватили в невиконанні рішень високого представника в Боснії і Герцеговині Крістіана Шмідта.

В обвинувальному акті сказано, що Додік, який має тісні стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним, підписав укази щодо законів, які були скасовані Шмідтом, «хоча він знав, що рішення [Шмідта] є юридично обов’язковими».

Захист Додіка заявив, що докази Генпрокуратури «не ґрунтуються на фактах». Він може оскаржити рішення суду.

Додік, який підтримує дружні стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним, потрапив під санкції Сполучених Штатів і Великої Британії, які заявили про його спроби підірвати Дейтонські мирні угоди, що поклали край громадянській війні в балканській країні в 1995 році і привели до формування боснійської держави, яка складається з двох утворень – Боснійсько-Хорватської федерації та Республіки Сербської – об’єднаних слабким центральним урядом. Додік заперечував, що сербська територія коли-небудь проводила політику з відділення.

За Боснією і Генцеговиною наглядає цивільний високий представник за підтримки ООН. Зараз цю посаду займає Шмідт.

Боснія отримала статус кандидата на членство в Європейському союзі в грудні 2022 року, але не виконала критеріїв, необхідних для початку переговорів про вступ.

Події в Сребрениці, під час війни на Балканах, у липні 1995 року, коли боснійські серби вбили понад вісім тисяч беззбройних чоловіків та хлопчиків з числа боснійських мусульман, були визнані геноцидом міжнародними судами в Гаазі. За звинуваченням в масових розправах було засуджено вищих офіцерів армії та політичних лідерів сербів – деякі отримали довічні терміни.

У Боснії та Герцеговині законодавчо заборонено заперечувати геноцид у Сребрениці. Попри це, у квітні 2024 року парламент Республіки Сербської затвердив доповідь, яка заперечує геноцид, а проросійський лідер місцевих сербів Мілорад Додік публічно заявив, що злочин у Сребрениці не є геноцидом.

Форум

XS
SM
MD
LG