Доступність посилання

Норвезькі запчастини для вантажівок потрапляють до Росії через Туреччину, обходячи санкції – «Схеми»


Російські компанії, які купували ці деталі, пов’язані з оборонним сектором РФ
Російські компанії, які купували ці деталі, пов’язані з оборонним сектором РФ

Норвезька компанія-виробник автомобільних запчастин Kongsberg Automotive протягом 2022-2024 років продала підсанкційних деталей для вантажівок на 2,7 мільйона євро турецькій компанії Hidirusta Otomotiv, яка, попри експортні обмеження Євросоюзу, перепродала їх до Росії фірмам, повʼязаним з оборонним комплексом. Про це йдеться у спільному розслідуванні проєкту «Схеми» (Радіо Свобода) та норвезького суспільного мовника NRK.

За інформацією журналістів, отриманою від джерел з доступом до даних митниці РФ, із липня 2022 року по квітень 2024 року Hidirusta Otomotiv здійснила понад сто поставок підсанкційних деталей виробництва Kongsberg Automotive до Росії. До 2022 року ця турецька компанія взагалі не торгувала з Росією, а після початку повномасштабної війни основним ринком збуту Hidirusta Otomotiv стала Росія.

Англомовна версія цього матеріалу

Російські компанії, які купували норвезькі деталі для вантажівок в турецької Hidirusta Otomotiv, своєю чергою пов’язані з оборонним сектором РФ.

Зокрема, «А.П.Р.». Ця компанія постачала автозапчастини «Оренбургагроснабтехсервису», що має бізнес-зв’язки з «Кіровським заводом», який перебуває під санкціями США з 2023 року. Одне з дочірніх підприємств цього заводу – «Универсалмаш» – виробляє гусеничне шасі для російської техніки, яку використовують у війні проти України.

Ще один імпортер Hidirusta Otomotiv – «Грузавтозапчасть-36». Ця фірма співпрацює з компанією «Балтийский Лизинг», яка постачала техніку для російських військових полігонів.

Після початку повномасштабної війни Росія почала активніше використовувати цивільні вантажівки для транспортування військової техніки та особового складу. Ці автівки також можуть застосовувати й для запуску ударних безпілотників на кшталт Shahed-136, якими Росія завдає ударів по Україні.

Читайте також: Митниця Литви посилює контроль вантажівок із Білорусі та Росії через злив пального

У компанії Kongsberg Automotive на звернення журналістів повідомили, що зупинили всі прямі поставки до Росії ще у 2022 році, однак не контролюють подальший перепродаж своїх запчастин після реалізації. Втім, у Kongsberg Automotive визнали, що мали краще перевірити Hidirusta Otomotiv перед веденням з нею бізнесу, та запевнили, що не знали про перепродаж цією компанією своїх товарів до Росії. У відповідь на знахідки журналістів Kongsberg Automotive розірвала співпрацю з Hidirusta Otomotiv та запровадила нові, посилені заходи перевірки своїх клієнтів.

Турецька Hidirusta Otomotiv та її російські клієнти «А.П.Р.» та «Грузавтозапчасть-36» на запити журналістів не відповіли.

Уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк у коментарі «Схемам» та NRK зазначив, що подібні випадки обходу заборон через Туреччину «підривають ефективність санкційної політики Європейського союзу».

Уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк
Уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк

Kongsberg Automotive виробляє автозапчастини для провідних європейських брендів, зокрема Volvo, Ford, Scania та Jaguar Land Rover.

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

  • Зображення 16x9

    Анна Миронюк

    Редакторка проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2024 року.

    Журналістка-розслідувачка, співзасновниця українського англомовного медіа The Kyiv Independent, де від початку російського повномасштабного вторгнення і до серпня 2022 року здебільшого висвітлювала воєнні дії, а відтоді та до січня 2024 – очолювала відділ розслідувань.

    Переможниця та фіналістка міжнародних журналістських премій.

    За серію розслідувань про зловживання владою в Інтернаціональному Легіоні України отримала нагороди European Press Prize та #AllForJan Award у 2023 році, а також стала фіналісткою Національного конкурсу журналістських розслідувань України у 2022 році. Того ж року, потрапила до списку Forbes 30 Under 30 Europe Media & Marketing list та посіла друге місце в категорії «розслідувальний репортаж» European Press Prize за статтю про контрабанду сигарет компанією впливового колишнього прикордонника. У 2020 році, розділила з іншим журналістом друге місце премії Thomson Foundation Young Journalist Award.

    З 2019 до 2021 працювала журналісткою політичного відділу в англомовному медіа Kyiv Post, а з 2011 до 2018 року — репортеркою на телеканалах «Україна», «СТБ», та «Донбас».

    Стипендіатка британської премії Chevening, випускниця магістерської програми з журналістики розслідувань City University of London у 2019 році, та магістерської програми з соціології НПУ ім. Драгоманова у 2017 році.

    Авторка розслідувань, опублікованих в Organized Crimes and Corruption Reporting Project (OCCRP) та Coda Story, а також колонок, опублікованих у Washington Post та New York Times. Співпрацювала з The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ) та International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ).

Форум

XS
SM
MD
LG