Доступність посилання

На користь держави конфіскували спецдозвіл карʼєру групи «Юнігран», про яку йшлося у розслідуванні «Схем»


Раніше цей спецдозвіл належав групі компаній «Юнігран» підсанкційного російського бізнесмена Ігоря Наумця
Раніше цей спецдозвіл належав групі компаній «Юнігран» підсанкційного російського бізнесмена Ігоря Наумця

Господарський суд Києва ухвалив рішення про стягнення у дохід держави спеціального дозволу на користування надрами Коростенського родовища в Житомирській області. Про це йдеться у тексті рішення, опублікованого у судовому реєстрі.

Раніше цей спецдозвіл належав групі компаній «Юнігран» підсанкційного російського бізнесмена Ігоря Наумця, про якого розповіли у своєму розслідуванні «Схеми». Тоді журналісти встановили, що бізнес Наумця в Україні вартістю мільярд гривень, попри дію санкцій РНБО та арешти, у 2024 році перейшов до нового приватного власника в обхід держави, яка не проконтролювала збереженість заблокованих активів та досі не скористалась механізмом конфіскації активів цього підсанкційного бізнесмена із російським паспортом. Натомість, як зʼясували «Схеми», новим власником цих активів став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.

Відповідно до тексту рішення, у квітні 2024 року фірма «Коростенський Карʼєр», повʼязана з підсанкційним бізнесменом Ігорем Наумцем та його групою компаній «Юнігран», продала спецдозвіл на користування надрами карʼєру на Житомирщині іншій фірмі – «Новел Пром», за мільйон гривень. А вже за кілька місяців, у жовтні того ж року, та перепродала ці права за понад два мільйона гривень «Коростенській видобувній компанії», де кінцевим бенефіціаром є Сергій Шапран.

У вересні 2024-го кіпрська компанія І.ЕС. Майнінг Компані Лімітед, як акціонер «Коростенського Карʼєру», звернулась до Господарського суду Києва з вимогою визнати продаж спецдозволу недійсним. За словами позивачів, першочергова угода з «Новел Пром» відбулася без згоди акціонерів, оскільки ті не могли розпоряджатися майном через санкції, накладені РНБО на Ігоря Наумця та його помічницю Олену Калпу як кінцевих бенефіціарів. Крім того, позивач стверджував, що «якби дозвіл на користування надрами родовища надавався Держгеонадра, то тільки початкова ціна аукціону становила б 32 мільйони гривень».

Служба безпеки, Офіс Генерального прокурора та Міністерство юстиції, як треті сторони у справі, під час судового розгляду також наголосили, що ці операції відбулись із порушеннями санкційних обмежень. Представники СБУ просили суд визнати угоди купівлі-продажу недійсними і в подальшому стягнути на користь держави сам спецдозвіл і 3 мільйони гривень від його перепродажу.

Суддя Роман Бойко відмовив позивачу – кіпрській фірмі – і ухвалив рішення конфіскувати права на видобуток корисних копалин у дохід держави та згадані 3 мільйони гривень.

Ухвалюючи рішення, суддя також спирався на факти з розслідування «Схем» про виведення підсанкційних активів групи компаній «Юнігран» Ігоря Наумця.

У розслідуванні йшлося про те, що навесні 2023 року були введені санкції РНБО проти Наумця, його довіреної особи громадянки Британії Олени Калпи, на яку намагалися перезаписати активи бізнесмена після відкриття кримінальної справи, а також проти низки кіпрських фірм, які володіють українськими компаніями холдингу. Перехід цих активів до інших приватних рук замість конфіскації на користь держави став можливим завдяки тому, що суддя Печерського районного суду Києва Сергій Вовк зняв із них арешт, а прокурор в останній момент відмовився від своєї ж апеляції на це рішення, а також через відсутність покарання за обхід санкцій в українському законодавстві.

Таким чином, зʼясували журналісти, численні активи холдингу «Юнігран» на суму мільярд гривень, який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку – це виробничі комплекси, техніка, сотні вагонів, сотні гектарів землі – потрапили у власність Сергія Шапрана.

Шапран – це підприємець та колишній депутат Броварської міської ради, який очолював осередок партії «За майбутнє», що пов’язують з Ігорем Коломойським. У розслідуванні «Схеми» дослідили його зв’язки із Олегом Кіпером – нинішнім головою Одеської обласної військової адміністрації, який до весни 2023 року був головним прокурором Києва. У коментарі Кіпер повідомив, що «йому нічого невідомо про діяльність цієї компанії («Юнігран» – ред.)», а також, що він незнайомий ані з Шапраном, ані з Наумцем».

У коментарі журналістам Наумець підтвердив, що Шапран обіцяв йому вирішити його «проблеми із бізнесом» в обмін на частку 50%, але зрештою нібито «рейдернув» увесь бізнес. А сам Шапран заявив «Схемам», що всі угоди, які він укладав, «є законними».

За фактами незаконного продажу активів холдингу у грудні 2024 року у Нацполіції відкрили провадження, які об’єднали із матеріалами давнього досудового розслідування, яке розслідується ще з квітня 2022 року.

Саме тоді, на початку російського повномасштабного вторгнення, діяльність холдингу «Юнігран» потрапила у фокус уваги силовиків – коли ДБР у супроводі СБУ та за процесуального керівництва ОГП відкрили кримінальну справу щодо цього холдингу за низкою статей – від «фінансування тероризму» та «створення терористичної групи» до «ухилення від сплати податків». За версією правоохоронців, компанія, якою керував громадянин РФ Ігор Наумець, займалась «незаконним видобутком з українських надр у промислових масштабах», а «свої мільйонні прибутки направляла на фінансування повномасштабної агресії РФ та на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій в Криму та на сході України».

Мін’юст у відповідь на запит журналістів «Схем» зазначив, що «вживає заходів щодо виявлення, розшуку та аналізу активів» Ігоря Наумця та пов’язаних з ним підсанкційних осіб, а також активів, якими вони можуть опосередковано розпоряджатися. Для формування доказової бази та обґрунтування санкцій, а також стягнення активів у дохід держави, повідомили в міністерстві, вони направили запити до «компетентних органів», зокрема, СБУ, Офісу генпрокурора, Нацполіції та Держгеонадра.

Форум

XS
SM
MD
LG