Доступність посилання

Проти чотирьох фірм із розслідування «Схем» про постачання деталей та спецобладнання оборонці РФ запровадили санкції


Журналісти встановили, що від лютого 2022-го і щонайменше до липня 2024-го ці компанії поставили до РФ компонентів й обладнання для виготовлення оптики на 200 мільйонів доларів
Журналісти встановили, що від лютого 2022-го і щонайменше до липня 2024-го ці компанії поставили до РФ компонентів й обладнання для виготовлення оптики на 200 мільйонів доларів

Президент України Володимир Зеленський ввів у дію санкції Ради національної безпеки і оборони (РНБО) проти 58 громадян РФ та 74 компаній з Росії, Ірану, Узбекистану, Китаю та Білорусі. Серед підприємств, щодо яких запровадили обмеження – чотири фірми, дотичні до постачання продукції російським оборонним підприємствам, які фігурували у розслідуванні «Схем» (Радіо Свобода) та партнерів.

Це, зокрема, дві білоруські компанії, «Ізовак» та «Ізатек-М», з холдингу Izovac, клієнтами якого раніше були Apple, Tesla та інші «гіганти» світової електроніки. А також – російська «Инжиниринг групп» та китайська Smart Kit Technology Limited. Останні, як посередники, входили до ланцюжка постачання продукції Izovac (та інших виробників) оборонним підприємствам РФ, наприклад, з корпорації «Ростех».

Про це наприкінці квітня у спільному розслідуванні розповіли «Схеми» (Радіо Свобода), «Білоруський розслідувальний центр», вашингтонський Центр перспективних оборонних досліджень (C4ADS), литовське медіа 15min.lt та російське незалежне видання iStories, за підтримки хакерської групи «Кіберпартизани».

Журналісти встановили, що від початку повномасштабної війни в лютому 2022 року і щонайменше до липня 2024 року ці компанії поставили до Росії компонентів й обладнання для виготовлення оптики сукупно на 200 мільйонів доларів.

Санкції РНБО передбачають, зокрема, блокування активів і заборону на торгівельні операції та транзит ресурсів, польотів і перевезень територією України строком щонайменше на 10 років. Проти російської та китайської фірм наразі діють санкції України та США, а проти білоруських – лише України.

У розслідуванні журналісти розповідали, що згідно з даними митної і податкової баз Росії, щонайменше 30 компаній військово-промислового комплексу РФ, зокрема «Ростеху», були клієнтами білоруського холдингу Izovaс й однієї з його дочірніх фірм з 2022 по 2024 роки. Це переважно виробники осколково-фугасних снарядів, систем управління вогнем для танків і літаків, розвідувальних комплексів, безпілотників і бойової авіоніки. Так, наприклад, у вищезгаданих білоруських компаній виробник військових оптичних прицілів – купував лінзи; виробник засобів самонаведення крилатих ракет – світлофільтри; виробник далекобійних гвинтівок – скляні елементи та вакуумну техніку.

Навіть продукція подвійного призначення американського походження, як встановили журналісти, потрапляла до підсанкційних російських компаній. Зокрема, через білоруську «Ізатек-М». Постачати такі товари до РФ забороняють правила експортного контролю США.

Російська фірма ООО «Инжиниринг групп», яку очолював колишній працівник холдингу Izovac, також виступала посередницею. Через неї з Білорусі та Китаю до оборонного сектору РФ потрапляло, наприклад, американське обладнання для виробництва дефіцитних в Росії мікросхем.Загалом, за підрахунками журналістів, «Инжиниринг групп» виконала військових контрактів на 181 мільйона доларів з 2022 по 2024 рік.

Китайську Smart Kit Technology Limited також використовували як посередника для російського оборонного сектору.

Журналісти встановили, що у грудні 2023 року Smart Kit Technology продала білоруській компанії «Ізатек-М» станок для виробництва напівпровідників Amat Centura SuperE, який та перепродала російській фірмі «НМ-Тех». Остання зареєстрована в Москві та ще з 2022 року перебуває під санкціями США і Євросоюзу. Займається «НМ-Тех», зокрема, виробництвом зброї та боєприпасів.

Холдинг Izovac не відповів на численні запити про коментар, направлені на загальні електронні адреси компаній групи й особисто засновникам.

Форум

XS
SM
MD
LG