Доступність посилання

ТОП новини

Родина депутата «Єдиної Росії» роками заробляє на мікропозиках для українців – «Схеми»


Проєкт «Схеми» (Радіо Свобода) виявили, що власниками української мережі мікрокредитних організацій є подружжя Манучарових – вони є громадянами Російської Федерації, а їхній син – депутат підконтрольного Росії парламенту окупованого Криму від партії «Єдина Росія», який підтримує вторгнення РФ в Україну.

Попри зібрані докази журналістів, Андрій Манучаров заперечує наявність російського паспорту. Він з родиною виїхав з України напередодні повномасштабного вторгнення, їхня 27-метрова яхта в липні цього року була помічена на південному заході Туреччини. У розслідуванні «Схем» йдеться, що крім порушення заборони Національного банку громадянам РФ керувати небанківськими фінансовими установами, це також є можливою загрозою національній безпеці через те, що українці-боржники подібних кредитних організацій у пошуку грошей можуть бути завербовані російськими спецслужбами – зокрема, для підпалу автомобілів військовослужбовців ЗСУ.

У розслідуванні журналісти звернули увагу на мережу мікрокредитних організацій – це «Просто позика» та «Тайм кредит».

«Просто позика» – фірма, заснована у 2014-му році, з більше ніж тридцятьма філіями по всій Україні, яка пропонує швидкі кредити від двох до 50 тисяч гривень. Як сказано на офіційному сайті компанії, процентна ставка може сягати до півтора мільйона відсотків (1 597 820,85 %) річних, в залежності від суми кредиту та терміну його погашення.

В офіційному реєстрі власник 90% частки компанії вказаний громадянин України Андрій Манучаров. Та, як з’ясували «Схеми», Манучаров у 2014-му році у Криму отримав російське громадянство. Про це свідчать дані Федеральної податкової служби РФ, які обліковують паспорт громадянина Росії Андрія Манучарова з чинним податковим номером.

До приходу в мікрокредитний бізнес Манучаров працював на державній службі. В Україні очолював державне об’єднання «Укрморпорт», маючи у підпорядкуванні 19 українських морських портів, а в Росії – був радником генерального директора федерального підприємства РФ «Росморпорт», яке оперує всіма морськими портами країни-агресора.

«Схеми» також відшукали у відкритих джерелах згадки про його військову службу в 90-х на підводному човні та зв’язки з політиками РФ. Зокрема, у 2015-му році Манучаров брав участь у тенісному турнірі у непідконтрольній грузинському уряду самопроголошеній Абхазії, спонсорами якого виступили російські оборонні концерни. На кадрах Манучаров зафіксований поруч з організатором заходу – депутатом держдуми РФ Костянтином Затуліним, нині підсанкційним політиком. А у 2016-му році Манучаров брав участь у тенісному турнірі в окупованому Севастополі, разом з військовослужбовцями на честь 233-ї річниці створення Чорноморського флоту РФ.

Андрій Манучаров (ліворуч) з Костянтином Затуліним на тенісному турнірі
Андрій Манучаров (ліворуч) з Костянтином Затуліним на тенісному турнірі

Інша мікрокредитна організація з мережі – «Тайм кредит» – налічує щонайменше 11 представництв по всій Україні. Власницею фірми є дружина Манучарова Наталія, в офіційному українському реєстрі вказана як громадянка України. Натомість «Схеми» встановили, що вона також отримала громадянство РФ у 2015-му році. Це підтверджують дані Федеральної податкової служби РФ, які обліковують паспорт громадянинки Росії Наталії Манучарової з чинним податковим номером.

Андрій та Наталія Манучарови
Андрій та Наталія Манучарови

Син подружжя – депутат підконтрольного Росії парламенту окупованого Криму від партії «Єдина Росія» Іван Манучаров. Очолює комітет з питань інформаційної політики, технологій та зв’язку. Він відкрито підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну, в квітні 2022 року створив телеграм-канал і назвав його «Манучаров Крым Z», в якому звітує про підтримку російських військових, передаючи їм партію гуманітарки, або запускаючи акцію «Весточка на фронт», чи відкриваючи парту так званого «героя СВО».

Іван Манучаров
Іван Манучаров

Навесні 2022 року, після початку повномасштабного російського наступу, Національний банк України випустив постанову, якою заборонив громадянам Росії керувати небанківськими фінансовими установами – якими є, наприклад, «Просто позика» чи «Тайм кредит». Відповідно до цього рішення, кредитна організація мала б призначити довірену особу з відповідною діловою репутацією. А її кандидатуру – затвердити Нацбанк. На запит «Схем» в Нацбанку повідомили, що «Просто позика» і «Тайм кредит» не зверталися до них щодо призначення такої довіреної особи. Більше того – навесні цього року НБУ продовжив ліцензії для провадження діяльності цим компаніям. Термін дії – необмежений.

«Схеми» знайшли кілька прикладів, коли Андрій Манучаров і його дружина контролювали і продовжують контролювати бізнес через обраного ними представника – оформлюючи довіреність на представництво інтересів в бізнесі на одну й ту саму особу. Зібрані факти журналісти виклали в запиті до Нацбанку.

Там відповіли, що «Національний банк наразі не має інформації, яка могла б свідчити про наявність у Манучарова Андрія Івановича та Манучарової Наталії Едуардівни громадянства Російської Федерації. Водночас, враховуючи інформацію, наведену у журналістському запиті, Національний банк направить запити до Служби безпеки України та органів розвідувального співтовариства з метою отримання додаткової інформації», – повідомили в НБУ у відповідь на запит.

«Так, у разі підтвердження інформації щодо наявності в цих осіб громадянства Російської Федерації, Національний банк матиме правові підстави для визнання їх ділової репутації та ділової репутації ТОВ «Просто позика» та ТОВ «Тайм кредит» небездоганною та в подальшому для застосування заходів впливу, передбачених статтею 48 Закону «Про фінансові послуги»», – додали в НБУ.

Ця стаття в тому числі передбачає можливість припинення ліцензії.

У коментарі журналістам на запитання про громадянство РФ Андрій Манучаров сказав, що це «дурниці якісь» і порадив «приймати ліки». Дружина і син Манчурова на дзвінки «Схем» не відповіли. Згідно з даними журналістів про перетини кордону, бізнесмен виїхав з України напередодні повномасштабного вторгнення. 21 грудня 2021 року він сів на рейс Київ-Стамбул і більше до України не повертався. Про те, що Манучаров може жити в Туреччині, свідчить одна з довіреностей за 2023 рік, видана ним у Стамбулі і яка є у розпорядженні «Схем». Журналісти також встановили яхту підприємця – це 27-метрове судно, вартість якого нині складає 2,7 мільйона доларів. Ця яхта, згідно з даними сервісу MarineTraffic, станом на середину липня цього року перебувала на південному заході Туреччини.

У розслідуванні також наголошується, що клієнти подібних мікрокредитних організацій нерідко стають боржниками через неможливість повернути гроші, враховуючи високу процентну ставку. А вже в цьому статусі стають легкою здобиччю як для місцевих шахраїв, так і російських вербувальників, які пропонують заробити гроші за «виконане» завдання – наприклад, підпал автівки військовослужбовця ЗСУ.

Раніше Національна поліція України повідомляла, що російські спецслужби з метою дестабілізації ситуації в Україні заохочували неповнолітніх за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. А у Львові у липні цього року СБУ затримала підлітків за підпал авто військових на завдання ФСБ.

Форум

XS
SM
MD
LG