Російська компанія «Новые проекты», пов’язана з обвинуваченим у державній зраді колишнім народним депутатом України Віктором Медведчуком, так і не змогла розпочати розробку і видобуток газу в Чорному морі біля окупованого Криму після атаки Збройних сил України по установці, яка мала пробурити свердловину для компанії влітку 2022 року. Відтоді «Новые проекты» безуспішно судяться з російською державною компанією «Черноморнефтегаз» за повернення авансового платежу за буріння. Черговий суд програли напередодні Нового року.
Про це повідомляють журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» з посиланням на постанову Дев’ятого арбітражного апеляційного суду Москви від 23 грудня 2024 року.
Відповідно до тексту документа, «Новые проекты» звернулися з позовною заявою, у якій просили стягнути 69,8 мільйона рублів «необґрунтованого збагачення» з російського державного акціонерного товариства «Черноморнефтегаз». Це компанія-«клон» українського державного «Чорноморнафтогазу», яку російська окупаційна влада зареєстровувала у Сімферополі після анексії Криму, привласнивши її активи. Російський «Черноморнефтегаз» на замовлення афілійованої з Медведчуком компанії мав пробурити свердловину в захопленому Росією українському родовищі «Глибока» біля південного узбережжя окупованого Криму.
Свої вимоги «Новые проекты» аргументували суду тим, що в 2021 році виплатили «Черноморнефтегазу» 70,2 мільйона рублів авансу (включно із податками) за послуги з буріння свердловини в захопленому українському газовому родовищі.
Однак роботи так і не почалися. Спершу, в серпні 2021 року, командування Чорноморського флоту РФ не погодило їх «у зв’язку з підвищеною інтенсивністю заходів бойової підготовки флоту», тож початок буріння перенесли на 2022-2023 роки.
Наприкінці червня 2022-го ЗСУ атакували бурові платформи, і установка, яку винайняли «Новые проекты», згідно з матеріалами справи, «зазнала руйнування унаслідок атаки противника, і є непридатною для цілей надання послуг. Таким чином, її руйнація є критичною перешкодою для виконання Договору».
На цій підставі «Новые проекты» намагалися розірвати угоду і повернути вже сплачені кошти. Втім Дев’ятий арбітражний апеляційний суд із цим не погодився, залишив у силі рішення попередньої інстанції і відхилив апеляційну скаргу.
Платформу, якою «Новые проекты» планували бурити свердловину, в матеріалах судового засідання в Росії називають «установкою п’ятого покоління «Крым».
Насправді ж йдеться про бурову платформу «Україна» (вона та СПБУ «Петро Годованець» більш відомі як «вишки Бойка», політичного соратника Медведчука), каже Петро Горобець, заступник голови українського державного «Чорноморнафтогазу», який контролював видобуток і розподіл газу з родовищ навколо Криму до початку збройної агресії РФ.
20 червня 2022 року цю бурову платформу атакували українські військові, а у 2023 році повернули під контроль України підрозділи Головного управління розвідки.
Петро Горобець у коментарі «Схемам» зазначив, що «Новые проекты» тепер не мають можливості почати видобуток газу, оскільки Росія втратила контроль над усіма чотирма українськими буровими платформами у Чорному морі, а власних не має. Втім, користуватися цими родовищами поки не може й Україна, адже газові труби для транспортації видобутих вуглеводнів проходять через Крим, який наразі перебуває під російською окупацією.
Російська компанія «Новые проекты» фігурувала у підозрі Служби безпеки України й Офісу генерального прокурора Віктору Медведчуку щодо «незакінченого замаху на розграбування національних цінностей на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим». Прокуратура інкримінувала Вікторові Медведчуку передачу Росії відомостей і документації для незаконного видобутку нафти й газу в одному з захоплених кримських родовищ. Факти про це вперше оприлюднили журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода) у жовтні 2018 року.
Тоді журналісти встановили, що в анексованому Росією Криму підводну ділянку «Глибока» нафтогазового родовища у Чорному морі віддали приватній компанії «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука. Через пів року після виходу цього журналістського розслідування «Новые проекты» потрапили під дію санкцій США.
У травні 2021 року Служба безпеки України оприлюднила записи телефонних розмов, датовані березнем-жовтнем 2015 року. На них чоловік із голосом, схожим на голос Віктора Медведчука, обговорює з чоловіком, голос якого схожий на голос тодішнього заступника голови уряду Російської Федерації Дмитра Козака, можливість отримання ліцензії на видобуток газу на захопленому українському родовищі компанією «Новые проекты».
Ліцензію на розробку і видобуток вуглеводнів з анексованого чорноморського родовища цій компанії видав особистим розпорядженням тодішній голова уряду Російської Федерації Дмитро Медведєв.
У вересні 2022 року Україна обміняла обвинуваченого у держзраді Медведчука на українських військових, які перебували у російському полоні.
Форум