Доступність посилання

ТОП новини

Через атаку ЗСУ на захоплену «вишку Бойка» компанія з орбіти Медведчука не може видобувати газ, судиться з РФ


Йдеться про приватну компанію «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука
Йдеться про приватну компанію «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука

Російська компанія «Новые проекты», пов’язана з обвинуваченим у державній зраді колишнім народним депутатом України Віктором Медведчуком, так і не змогла розпочати розробку і видобуток газу в Чорному морі біля окупованого Криму після атаки Збройних сил України по установці, яка мала пробурити свердловину для компанії влітку 2022 року. Відтоді «Новые проекты» безуспішно судяться з російською державною компанією «Черноморнефтегаз» за повернення авансового платежу за буріння. Черговий суд програли напередодні Нового року.

Про це повідомляють журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» з посиланням на постанову Дев’ятого арбітражного апеляційного суду Москви від 23 грудня 2024 року.

Відповідно до тексту документа, «Новые проекты» звернулися з позовною заявою, у якій просили стягнути 69,8 мільйона рублів «необґрунтованого збагачення» з російського державного акціонерного товариства «Черноморнефтегаз». Це компанія-«клон» українського державного «Чорноморнафтогазу», яку російська окупаційна влада зареєстровувала у Сімферополі після анексії Криму, привласнивши її активи. Російський «Черноморнефтегаз» на замовлення афілійованої з Медведчуком компанії мав пробурити свердловину в захопленому Росією українському родовищі «Глибока» біля південного узбережжя окупованого Криму.

Свої вимоги «Новые проекты» аргументували суду тим, що в 2021 році виплатили «Черноморнефтегазу» 70,2 мільйона рублів авансу (включно із податками) за послуги з буріння свердловини в захопленому українському газовому родовищі.

Однак роботи так і не почалися. Спершу, в серпні 2021 року, командування Чорноморського флоту РФ не погодило їх «у зв’язку з підвищеною інтенсивністю заходів бойової підготовки флоту», тож початок буріння перенесли на 2022-2023 роки.

Нафтогазоносна ділянка «Глибока»
Нафтогазоносна ділянка «Глибока»

Наприкінці червня 2022-го ЗСУ атакували бурові платформи, і установка, яку винайняли «Новые проекты», згідно з матеріалами справи, «зазнала руйнування унаслідок атаки противника, і є непридатною для цілей надання послуг. Таким чином, її руйнація є критичною перешкодою для виконання Договору».

На цій підставі «Новые проекты» намагалися розірвати угоду і повернути вже сплачені кошти. Втім Дев’ятий арбітражний апеляційний суд із цим не погодився, залишив у силі рішення попередньої інстанції і відхилив апеляційну скаргу.

Платформу, якою «Новые проекты» планували бурити свердловину, в матеріалах судового засідання в Росії називають «установкою п’ятого покоління «Крым».

Насправді ж йдеться про бурову платформу «Україна» (вона та СПБУ «Петро Годованець» більш відомі як «вишки Бойка», політичного соратника Медведчука), каже Петро Горобець, заступник голови українського державного «Чорноморнафтогазу», який контролював видобуток і розподіл газу з родовищ навколо Криму до початку збройної агресії РФ.

20 червня 2022 року цю бурову платформу атакували українські військові, а у 2023 році повернули під контроль України підрозділи Головного управління розвідки.

Петро Горобець у коментарі «Схемам» зазначив, що «Новые проекты» тепер не мають можливості почати видобуток газу, оскільки Росія втратила контроль над усіма чотирма українськими буровими платформами у Чорному морі, а власних не має. Втім, користуватися цими родовищами поки не може й Україна, адже газові труби для транспортації видобутих вуглеводнів проходять через Крим, який наразі перебуває під російською окупацією.

СПБУ «Україна» (на передньому плані) та «Петро Годованець» на шельфі Чорного моря. Архівне фото, 2012 рік
СПБУ «Україна» (на передньому плані) та «Петро Годованець» на шельфі Чорного моря. Архівне фото, 2012 рік

Російська компанія «Новые проекты» фігурувала у підозрі Служби безпеки України й Офісу генерального прокурора Віктору Медведчуку щодо «незакінченого замаху на розграбування національних цінностей на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим». Прокуратура інкримінувала Вікторові Медведчуку передачу Росії відомостей і документації для незаконного видобутку нафти й газу в одному з захоплених кримських родовищ. Факти про це вперше оприлюднили журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода) у жовтні 2018 року.

Тоді журналісти встановили, що в анексованому Росією Криму підводну ділянку «Глибока» нафтогазового родовища у Чорному морі віддали приватній компанії «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука. Через пів року після виходу цього журналістського розслідування «Новые проекты» потрапили під дію санкцій США.

Схема зв'язку директора «Новых проектов» з родиною Медвечука-Марченко у 2018 році
Схема зв'язку директора «Новых проектов» з родиною Медвечука-Марченко у 2018 році

У травні 2021 року Служба безпеки України оприлюднила записи телефонних розмов, датовані березнем-жовтнем 2015 року. На них чоловік із голосом, схожим на голос Віктора Медведчука, обговорює з чоловіком, голос якого схожий на голос тодішнього заступника голови уряду Російської Федерації Дмитра Козака, можливість отримання ліцензії на видобуток газу на захопленому українському родовищі компанією «Новые проекты».

Ліцензію на розробку і видобуток вуглеводнів з анексованого чорноморського родовища цій компанії видав особистим розпорядженням тодішній голова уряду Російської Федерації Дмитро Медведєв.

У вересні 2022 року Україна обміняла обвинуваченого у держзраді Медведчука на українських військових, які перебували у російському полоні.

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

Форум

XS
SM
MD
LG