Доступність посилання

ТОП новини

РНБО ввела санкції проти компаній Фрідмана після розслідування «Схем» про співпрацю з Росгвардією


Санкції були введені за ініціативою Національного банку України на підставі даних, оприлюднених у травні 2023 року журналістами-розслідувачами «Схем»
Санкції були введені за ініціативою Національного банку України на підставі даних, оприлюднених у травні 2023 року журналістами-розслідувачами «Схем»

Президент України Володимир Зеленський увів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про запровадження санкцій щодо низки компаній, співвласником яких є підсанкційний російський олігарх Михайло Фрідман. Зокрема, санкції введені щодо 18 юридичних осіб, серед яких материнські структури «Сенс Банку» (раніше – «Альфа-Банк»), а також фірми зі структури власності страхового бізнесу Фрідмана під брендом «АльфаСтрахование».

Санкції були запроваджені за ініціативою Національного банку України на підставі даних, оприлюднених у травні 2023 року журналістами-розслідувачами «Схем» (Радіо Свобода). Тоді журналісти виявили, що російська страхова компанія Фрідмана «АльфаСтрахование» страхує транспорт воєнізованої Росгвардії, в тому числі тих підрозділів, які прямо задіяні у повномасштабній війні проти України.

Указ президента щодо нових санкцій був оприлюднений 5 липня 2023 року на офіційному сайті Офісу Президента.

«Новий санкційний крок нашої держави. Обмеження застосовані проти 18 юридичних осіб, які повʼязані з потенціалом держави-терориста.Підписав сьогодні відповідний указ. Наш принцип очевидний: має бути заблокована діяльність усіх фізичних та юридичних осіб, на якій ґрунтується здатність російського режиму тероризувати Україну та міжнародний порядок, заснований на правилах», – повідомив Володимир Зеленський в Telegram.

Про те, які саме факти стали підставою для введення санкцій, йшлося у листах Нацбанку до РНБО під час винесення цього питання на розгляд, а також в пропозиціях НБУ до Міжвідомчої робочої групи з питань санкційної політики.

«Національний банк України пропонує застосувати санкції до 18 юридичних осіб, які прямо чи опосередковано здійснюють господарську діяльність на території РФ та тимчасово окупованих територіях України (надання фінансових та страхових послуг державному сектору РФ, в тому числі військовим частинам та формуванням, що безпосередньо здійснюють збройну агресію проти України)», – йшлося в обґрунтуванні Нацбанку.

Санкції проти компаній запроваджені на десять років та передбачають блокування активів і заборону виведення капіталу за межі України. Зокрема, до санкційного списку внесено 18 компаній, пов’язаних з російськими олігархами Михайлом Фрідманом, Германом Ханом та Петром Авеном. Серед них – люксембурзька ABH Holdings SA та кіпрська ABH Ukraine Limited. Саме ці дві компанії є безпосередніми акціонерами українського «Сенс Банку» (раніше – «Альфа-Банк Україна»).

Також під санкції потрапили компанії зі структури власності страхового бізнесу цих російських олігархів. Це – кіпрські фірми – Alfastrakhovanie Holdings Limited, ABH Financial Limited, Alfa Capital Holdings Limited (Британські Віргінські острови) та російські АО «АБ Холдинг», ООО «ЮНС-Холдинг», АО «АльфаСтрахование», ООО «АС Финанс», ООО «АС Холдинг», ООО «АльфаСтрахование – ОМС», ООО «АльфаСтрахование – Жизнь».

Також під санкції потрапили фірми, через які за версією Бюро економічної безпеки України олігарх Фрідман та його партнери намагались вивести 169 мільйонів гривень з українського АльфаБанку – це Masline Holdings Limited, Fostar Limited (Кіпр).

У травні 2023 року у своєму розслідуванні «Схеми» навели численні підтвердження того, що військові частини Росгвардії, з якими «АльфаСтрахование» підписало контракти на страхування службового транспорту, беруть безпосередню участь у повномасштабній війні проти України та підтримують російський режим на окупованих територіях.

Зокрема, за останні п’ять років така співпраця принесла «АльфаСтрахованию» понад 280 мільйонів рублів, а за 2022-ий – щонайменше 63,4 млн рублів.

«Схеми» також встановили, що у 2023 році страхова компанія Фрідмана застрахувала автомобілі військової частини, яка підпорядковується Головному управлінню спеціальних програм президента РФ Володимира Путіна.

Розслідувачі також з’ясували, що російська компанія X5 Retail Group, співвласником якої є Фрідман, під час повномасштабного вторгнення продовжує співпрацювати з військово-промисловим комплексом Росії, а саме – з підприємством «Военторг» Міноборони РФ, яке забезпечує російських військових формою та продуктами. Йдеться про діяльність мережі роздрібних магазинів у Росії під спільним брендом «Военторг-Пятерочка», яка була створена у 2014 році і продовжує розростатись і під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У коментарі «Схемам» сам Михайло Фрідман підтвердив, що він є акціонером цих компаній, але підкреслив, що «вийшов з усіх органів управління». У Мін’юсті України журналістам повідомили, що така співпраця може бути підставою для конфіскації активів Михайла Фрідмана в Україні на користь держави.

Після публікації розслідування люксембурзький холдинг ABH Holdings, акціонером якого є підсанкційний російський олігарх Михайло Фрідман, заявив про намір вийти з бізнесу в Росії – як страхового, так і банківського.

Також раніше «Схеми» розповіли, як Михайло Фрідман в обхід санкцій ЄС позбувся низки своїх європейських активів. А саме – продав ІТ-бізнес у Данії та продовольчу компанію у Польщі. Це дало змогу вивести ці активи, в які протягом останніх двох років було інвестовано понад півмільярда євро, з-під потенційної конфіскації в інтересах України. Наразі Європейський союз працює над тим, щоб визнати обхід та порушення санкцій кримінальним злочином.

XS
SM
MD
LG