«Схеми» (проєкт Радіо Свобода) виявили сотні громадян Куби в складі російської армії та ідентифікували частину з них, встановивши, як вони потрапляють у підрозділи, їхні бази тренування та місця проходження служби.
Журналісти з’ясували, що деякі кубинці потрапляють на війну внаслідок обману, але частина з них воює з Україною заради грошей, а також з ідеологічних міркувань як наслідок тривалої дружби РФ та Куби. При цьому кубинський уряд, йдеться у розслідуванні, публічно засуджує цю практику, але не вчиняє дієвих заходів, щоб покарати найманство.
«Схеми» отримали від джерел у ЗСУ копії документів декількох кубинців у складі російських підрозділів.
Зокрема, один з найманців – громадянин Куби Перес Альварес – приписаний до російської військової частини 29328, яка розміщена у Ростовській області, а особовий склад – в тому числі, на Луганщині. Цю ж в/ч раніше в українській військовій розвідці називали місцем служби непальських найманців. Тож, вочевидь частина, створена у 2022 році, може бути центром «приписки» багатьох іноземців в армії РФ, йдеться у розслідуванні.
Журналісти також проаналізували сотні профайлів у соцмережах громадян Куби, що воюють проти України – в тому числі, на основі копій паспортів, опублікованих раніше розслідувачами InformNapalm. Цей аналіз допоміг встановити приналежність кубинців до підрозділів РФ, місця їхнього тренування та грошове забезпечення.
«Туристам» з Куби, адже більшість з них вказували в документах мету візиту саме «туризм», обіцяли зарплату близько 2000 доларів щомісяця протягом одного року. Але не всі добули цей період, йдеться у розслідуванні: зокрема, в соцмережах журналісти знайшли свідчення загибелі одного з кубинських найманців – на Бахмутському напрямку, якого потім поховали під Москвою.
За допомогою соцмереж та співставлення з супутниковими знімками, журналісти також встановили, де саме проходять підготовку кубинські найманці.
Зокрема, фото і пости кубинця Алієскі Аначе вивели «Схеми» на військову частину у Тулі, де базується 51-й парашутно-десантний полк 106-ї десантної дивізії. Підрозділи цієї дивізії брали участь у боях за Бахмут. Ця територія наразі прихована на російських «Яндекс.Картах».
Натомість на супутникових знімках Airbus на території цієї бази можна побачити казарми та господарські будівлі, а неподалік – різноманітні тренажери, на яких зазвичай тренуються десантники, зокрема парашутна вежа.
Завдяки тому, що кубинські найманці мають тісну спільноту у соцмережах, «Схеми» встановили ще декількох кубинців зі складу цієї дивізії. Вони публікують фото з позицій – наприклад, на лівобережжі Херсонщини – і відкрито демонструють проросійські погляди. Майже всі встановлені журналістами найманці з Куби – мають знаки розрізнення саме повітряно-десантних військ Росії. При цьому багато хто залишає на одязі символіку, пов’язану з республікою.
Інша військова частина, де проходять підготовку найманці, розташована поблизу села Слободка у Тульській області. Близько десятка кубинців позначили це місце як зону тренувань, супроводжуючи дописи фотографіями та геотегом «Крим» – це пов’язано з тим, що повз село проходить автомагістраль М2, яка в російських джерелах позначається як траса «Крим». Журналісти ідентифікували кубинців, які фотографувалися на території цієї бази, починаючи від в’їзду на закриту зону. Судячи з інфраструктури, там найманці можуть проходити підготовку до штурмових операцій, навчатися утриманню позицій та десантуванню з гелікоптерів.
Кубинці у російській армії опиняються масово, дехто цілеспрямовано та з ідеологічних міркувань, а дехто – у пошуках грошей та іноді обманом, йдеться у розслідуванні.
Журналістам вдалось поговорити з кубинцем, якого захопили в полон українські військові у березні 2024-го року. 36-річний Франк Даріо Яроссей Манфуга розповів, що шукав заробіток, побачив оголошення про пошук різноробочих – і відгукнувся на нього. Заповнив анкету, переслав дані паспорта – і полетів в Росію, думаючи, що влаштовується на роботу на будівництві. Згодом нібито підписав контракт на службу в армії РФ, але, за його словами, не зрозумів цього, бо документ був російською мовою. Коли йому видали військове спорядження, Манфуга захотів відмовитися і разом з іншими кубинцями спробував протестувати, але їх за відмову виконувати накази позбавляли їжі. Під час виконання одного з завдань його і захопили в український полон.
Інший кубинець – 38-річний Хуліо Пелаес – мав чітку мету воювати проти України. В соцмережах він писав, що шукає гроші на квиток, щоб приїхати до Москви і «з’явитися в будь-який призовний центр». У розпорядженні «Схем» є копія анкети кубинця, яку він заповнив перед відправкою до Росії наприкінці вересня 2024 року. В ній він вказав свою мотивацію воювати: «Я вважаю це обов’язком кожної вільної людини, яка ненавидить нацистів». Пізніше кубинець опублікував фото з військовим спорядженням із «Z»-символікою, нашивкою «Куба» та паспортом РФ.
Дослідник з Куби Орландо Гутьєррез-Боронат у коментарі журналістам висловив оцінку, що на боці Росії можуть воювати, ймовірно, близько 5 тисяч кубинських найманців.
В українському МЗС вважають – уряд Куби беззаперечно підтримує Росію.
Дружба між Гаваною і Москвою зародилася ще в часи Радянського союзу і триває досі, йдеться у розслідуванні. Нині вона тримається, зокрема, завдяки російським поставкам нафтопродуктів та продовольства на Кубу, а також на фінансовій і політичній підтримці кубинського режиму – кажуть дослідники.
Але у 2023 році у МЗС Куби заявили про виявлення мережі постачання найманців – кубинців – для участі на боці Росії у війні проти України. Тоді дипломатичне відомство країни наголошувало, що Куба не бере участі в війні в Україні.
Форум