Доступність посилання

ТОП новини

Сі й Путін починають саміт ШОС у Казахстані, до якого приєднається Білорусь


Очікуване розширення клубу євразійських країн є частиною чергових зусиль Пекіна й Москви для просування альтернатив західним інституціям під проводом США (фото архівне)
Очікуване розширення клубу євразійських країн є частиною чергових зусиль Пекіна й Москви для просування альтернатив західним інституціям під проводом США (фото архівне)

Президент Росії Володимир Путін і китайський лідер Сі Цзіньпін 3 липня перебувають у Казахстані в рамках дводенного саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС), до якої цього разу мають прийняти і Білорусь.

Очікуване розширення клубу євразійських країн є частиною чергових зусиль Пекіна й Москви для просування альтернатив західним інституціям під проводом США.

Щорічний саміт лідерів ШОС в Астані також стане платформою для Путіна, який на тлі третього року повномасштабної війни Росії проти України прагне продемонструвати, що він не ізольований на міжнародному рівні.

Крім долучення Білорусі, саміт має бути зосереджений на кращій координації боротьби з тероризмом у регіоні, що залишається одним із головних у порядку денному для членів організації після нападу на московський «Крокус Сіті Хол» у квітні. Також лідери обговорять безпекову ситуацію в Афганістані й запропонований Казахстаном новий механізм інвестиційного фонду.

Сі і Путін також збираються провести власну зустріч сам-на-сам 4 липня на полях саміту, що стане їхньою другою зустріччю цього року.

У саміті очікується участь лідерів і представників держав, що не є членами ШОС, таких як Азербайджан, Катар, Монголія, Об’єднані Арабські Емірати, Туркменистан і Туреччина, а також генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша.

На цьогорічному саміті відсутній прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, а замість нього участь братиме міністр закордонних справ Субрахманьям Джайшанкар.

ШОС був заснований у 2001 році з Китаєм, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном і Узбекистаном із зосередженням на врегулюванні територіальних суперечок і виріс до вирішення таких питань, як регіональна безпека й економічний розвиток. До ШОС приєдналися Індія й Пакистан у 2017 році, Іран – у 2023 році.

На зустрічі високопоставлених російських посадовців у червні Путін говорив про створення «нової системи двосторонніх і багатосторонніх гарантій колективної безпеки в Євразії» за допомогою наявних організацій, таких як ШОС, для роботи в напрямку поступового «виведення військової присутності зовнішніх сил в Євразійському регіоні».

Форум

XS
SM
MD
LG