Доступність посилання

ТОП новини

Росія: влада прикордонного з Україною округу Бєлгородської області закликала жителів виїздити


З території Білгородської області регулярно обстрілюються сусідні українські регіони, зокрема, Харків
З території Білгородської області регулярно обстрілюються сусідні українські регіони, зокрема, Харків

Влада Грайворонського міського округу Бєлгородської області Росії, що межує з Україною, закликала жителів прикордонних населених пунктів виїхати на тлі обстрілів і боїв, які тривають біля кордону останніми днями. Про це повідомляє російська служба Радіо Свобода.

Голова округу Геннадій Бондарєв зранку в четвер написав у своїх соцмережах, що «ситуація продовжує залишатися напруженою».

«Прошу вас ухвалити правильне рішення та тимчасово залишити прикордонні території», – звернувся він до місцевих жителів та пообіцяв організувати від’їзд охочих.

За словами Бондарєва, мешканців Грайворонського району готові прийняти у Ярославській області. Глава округу уточнив, що закликає евакуюватися лише мешканців прикордонних населених пунктів, їх назви не перераховано.

При цьому в коментарях під постом Бондарєва жителі Козинки пишуть, що в’їзд до села не перекрито, і скаржаться на мародерів.

Читайте також: У прикордонному Грайвороні Бєлгородської області РФ загинули двоє цивільних – губернатор

Раніше влада Бєлгородської області розпорядилася обмежити в’їзд до населених пунктів Козинка, Глотове, Гора-Поділ та сам райцентр Грайворон.

У прикордонній Козинці останніми днями точилися бої. Міноборони Росії згодом заявило, що населений пункт під російським контролем. Однак, як зазначають і російські «воєнкори», відомство публікує відео ударів військ РФ, які завдаються по російській стороні кордону, з чого можна зробити висновок, що бійці «РДК» та інших добровольчих угруповань можуть і надалі перебувати на території Бєлгородської області.

Ведуться також обстріли. У Грайвороні напередодні, як повідомляла російська влада, внаслідок обстрілу загинули двоє людей.

На початку минулого тижня «Російський добровольчий корпус» та інші добровольчі формування, що складаються, як стверджується, з російських громадян і воюють на боці України, заявили про початок наступу на Бєлгородську та Курську області. Посилилися обстріли, зокрема, Бєлгорода.

Читайте також: У Бєлгородській області РФ достроково оголосили шкільні канікули на тлі відновлення боїв

Обидві сторони заявляють про успіхи в боях та великі втрати противника, перевірити ці твердження в умовах активних бойових дій неможливо.

Влада Бєлгородської області оголосила про евакуацію з регіону близько 9 тисяч дітей, багато закладів у Бєлгороді закрилися або перейшли на дистанційний режим роботи.

21 березня в результаті чергового обстрілу Бєлгорода постраждали, як повідомляє влада області, п’ять мешканців міста, є пошкодження житлових будинків та інфраструктури.

З території Білгородської області регулярно обстрілюються сусідні українські регіони, зокрема, Харків.

Після початку російського широкомасштабного вторгнення в Україну Бєлгородська область РФ зазнавала обстрілів, а в травні-червні 2023 року на її територію на деякий час проникли загони РДК. Нові спроби прориву кордону розпочалися 12 березня. У Головному управлінні розвідки України заявляють, що РДК та споріднені формування (легіон «Свобода Росії», «Сибірський батальйон») діють самостійно, але українські військові надають їм підтримку.

Президент Росії Володимир Путін за останні дні двічі закликав розправитись із бійцями цих формувань, назвавши їх зрадниками.

Російські добровольці, які воюють за Україну: хто вони і чому здійснюють рейди в РФ?

Російські добровольці в Україні згруповані в «Російський добровольчий корпус» (РДК) та Легіон «Свобода Росії». Загальна їхня чисельність точно невідома, але може коливатись від кількох сотень до кількох тисяч.

Вони неодноразово здійснювали рейди на територію Російської Федерації, переходячи українсько-російський кордон. Рейди здійснювались переважно на Бєлгородську та Брянську області Росії.

На підтвердження реальності своїх дій бійці РДК та Легіону «Свобода Росії» постять фотографії та відео з прикордонних пунктів з російського боку, біля поштових відділень та дорожніх вказівників, аби довести, що вони – справді на території Росії.

Глибина їхнього проникнення в Росії теж різна – від кількох кілометрів до максимально 130 кілометрів (село Любимівка Брянської області).

Принаймні один раз через дії добровольців у Бєлгородській області 23 травня 2023 року влада Росії оголошувала режим контртерористичної операції. Також у кінці травня під час рейду добровольців російська влада змушена була перемістити 3-тю мотострілецьку дивізію 20-ї загальновійськової армії з окупованих частин Луганської області України на російську Бєлгородщину.

Російські добровольці також публікували відео з полоненими солдатами армії Росії, яких вони брали в полон під час рейдів, а також звітували про підбиття принаймні двох російських танків, а також пари БМП та БРДМ.

Російські добровольці жартували (в стилі роспропаганди 2014 року), що купили зброю і форму «у воєнторзі».

Деякі європейські країни – наприклад, Бельгія – висловлювали стурбованість, що ці бійці використовували за межами України автоматичну зброю, поставлену ЗСУ Бельгією. Щодо західної зброї, то командири добровольчих підрозділів пояснювали, що відбили цю зброю в армії Росії під Бахмутом після того, як росіяни спершу захопили ту західну зброю у ЗСУ.

Військово-політичне керівництво України офіційно не говорить про будь-яку причетність до дій російських добровольців на території РФ. Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк сказав 22 травня, що Україна не має стосунку до подій у Бєлгородській області, «проте з цікавістю спостерігає за їхнім розвитком».

«Єдиною рушійною політичною силою в тоталітарній країні закручених гайок завжди неминуче стає партизанський рух зі зброєю в руках», – додав Подоляк, який також назвав бойові дії на території РФ «кінцем епохи «путінської стабільності».

Українські користувачі соцмереж на тлі рейдів активно писали про створення «Бєлгородської народної республіки» на території Росії –мовляв, у відповідь на дії Москви щодо створення так званих «ДНР» та «ЛРН» на сході України в 2014 році.

За статусом російські добровольці перебувають в структурі ЗСУ, але, як сказав представник ГУР МО Андрій Юсов, «якщо говорити про їхню діяльність на території РФ, як громадяни РФ, звичайно, вони вдома діють автономно».

Представник Політцентру російської збройної опозиції Олексій Барановський зауважив, що на час рейду на територію Бєлгородської області добровольці «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» брали звільнення зі служби в ЗСУ, себто йшли у відпустку.

Причини

Причинами своїй збройних рейдів російські добровольці називають боротьбу за звільнення російського народу від «антинаціонального режиму» і що вони виступають проти «злочинної кремлівської влади та всіх осіб, котрі віддають та виконують злочинні накази», а також тих, хто підтримує вторгнення Росії в Україну.

Олексій Барановський, представник Політцентру російської озброєної опозиції, сказав, що «ціль максимум – взяти Кремль і видати Путіна міжнародному трибуналу».

Російське телебачення спочатку було спантеличене – як повідомляти про військові операції російських добровольців на території самої Росії? Але потім на телеканалах Росії їх почали називати «неовласівцями» і звинувачувати в «фашизмі».

Хто вони?

У складі РДК та Легіону «Свобода Росії» воюють громадяни РФ, серед яких є колишні військові армії Росії, а також ексспівробітники ФСБ та МВС. Також є й колишні активісти крайніх правих російських націоналістичних рухів, які розчарувались в ідеях «русского мира».

Підсумовуючи вторгнення на територію РФ у травні 2023 року, один з провідних бійців Легіону «Свобода Росії» з позивним «Цезар» сказав, що головним висновком після операції є те, що «кордон (Росії) не на замку» і порадив людям в Кремлі «не розслаблятись».

Форум

XS
SM
MD
LG