У Генеральному штабі ЗСУ 16 квітня заявили, що «поважають свободу слова і високо цінують внесок журналістів у боротьбу України за незалежність». Так військове командування відреагувало на резонанс, викликаний поширеним раніше роликом, у якому змодельований удар по підприємству із виробництва безпілотників після вигаданого репортажу журналістки.
«Ролик містить слоган «Один репортаж – один удар». На відео зображена репортерка на тлі будівлі, де виробляють дрони, яка відкрито розповідає про це на камеру і говорить: «Ось тут виготовляють сотні безпілотників щомісяця». Водночас співробітник виробництва теж на камеру говорить, що компанія подвоїла потужності, й скоро ця партія їде на фронт. Далі в кадрі зображено нібито представників російських спецслужб, які подивилися репортаж і надіслали координати виробництва своєму генштабу для підготовки удару. Після цього в будівлю влучає ракета, їде пожежна машина. Інший репортер у кадрі на тлі зруйнованої будівлі говорить про «влучання балістики, лікарні переповнені», – так описує зміст відеоматеріалу Інститут масової інформації.
У Генштабі ЗСУ вказують, що відеоролик «має винятково навчально-просвітницьку мету – звернути увагу всіх громадян, включно з військовослужбовцями, на питання інформаційної безпеки в умовах війни».
«Закликаємо не розцінювати цей матеріал як докір або звинувачення на адресу представників медіа. Його мета – не критикувати, а нагадати всім: будь-яка інформація може мати наслідки, які використовує ворог… З огляду на зазначене та враховуючи конструктивні зауваження і рекомендації, ролик буде доопрацьовано з метою подальшого донесення відповідних застережень як до цивільних, так і до військовослужбовців», – проінформували в Генштабі.
Медіаекспертка Інституту масової інформації Олена Голуб зауважила, що в поширеній раніше редакції ролика «апелюють до журналістів як до винуватців ворожих ударів, це об’єктивно дивне звинувачення». «Якраз журналісти значно відповідальніше ставляться до своєї роботи й завжди зважають на ризики своїх публікацій, на відміну від людей у соціальних мережах та різних невідповідальних блогерів», – відзначила медіаекспертка.
28 березня 2022 року українські та іноземні журналісти, а також медійні й громадські організації та рухи закликали владу негайно вжити всіх заходів, щоб припинити цькування журналістів та розробити прозорі правила щодо висвітлення російських обстрілів.
Після цього Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство оборони та Медіарух дійшли згоди та вийшли із заявою, що журналісти можуть збирати інформацію на місцях обстрілів відразу після цих обстрілів. А публікувати фото та відео військових об’єктів вони можуть через 12 годин після завершення бойових дій, через три години – для цивільних об’єктів.
Форум