Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй 30 серпня ухвалила резолюцію, яка закликає «Талібан» сприяти безпечному виїзду людей, які хочуть залишити Афганістан, надати гуманітарним місіям доступ до країни та дотримуватися прав людини, у тому числі прав жінок і дітей.
Резолюція засуджує вибухи в аеропорті Кабула, які призвели до загибелі близько 170 людей та до 200 поранених. Відповідальність на себе взяло угруповання «Ісламська держава в Хорасані».
Документ запропонували Сполучені Штати разом із Францією та Великою Британією.
Читайте також: Евакуацію з Афганістану слід продовжити після закриття повітряного коридору – Рааб
«Рада безпеки очікує, що «Талібан» дотримається своїх зобов’язань надати безпечний виїзд афганцям та іноземним громадянам, які хочуть залишити Афганістан, відбудеться це сьогодні, завтра чи після 31 серпня. У відповідності до права залишити будь-яку країну, у тому числі свою власну, кожен повинен мати можливість безпечно виїхати з Афганістану з будь-якої причини в будь-який момент, повітряним чи наземним шляхом», – заявила амбасадорка США Лінда Томас-Грінфілд.
Посолка Великої Британії Барбара Вудворд у своєму виступі наголосила, що здобутки в сфері прав людини в Афганістані за останні два десятиліття повинні бути збережені. Вона назвала резолюцію важливим кроком до об’єднаної міжнародної реакції на ситуацію в Афганістані.
«Ми продовжимо працювати над тим, аби Рада безпеки контролювала виконання «Талібаном» своїх зобов’язань. Міжнародна спільнота судитиме «Талібан», виходячи з їхніх дій на місці, а не з їхніх слів», – додала вона.
Читайте також: У Канаді розповіли, як ССО України врятували афганських перекладачів у Кабулі
Документ підтримали 13 із 15 послів країн-членів Ради безпеки. Росія та Китай утрималися. Російський посол Василь Небензя пояснив це тим, що деякі «принципові тривоги» Москви не знайшли відображення в документі. Зокрема, він указав на те, що резолюція не містить заклику до боротьби з міжнародним тероризмом.
Представник Китаю Гень Шуань заявив, що, з урахуванням «непевної ситуації на місці», Рада безпеки мала б «допомагати послабити напругу, а не посилювати її».
За даними Вашингтону, з початку евакуації з аеропорту Кабула вилетіли понад 122 тисячі людей. Більшість із них залишила країну після того, як таліби встановили контроль над столицею Афганістану.