США закликали до проведення засідання Ради безпеки ООН 31 січня, щоб обговорити загрозливе нарощування військових сил Росії на кордонах України та в Білорусі як «питання вирішального значення для міжнародного миру та безпеки».
«Понад 100 тисяч російських військових розгорнуто на кордоні з Україною, а Росія бере участь в інших дестабілізуючих акціях, спрямованих проти України, створюючи явну загрозу міжнародному миру та безпеці та Статуту ООН», – заявила посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд у заяві від 27 січня.
Нарощування російської армії поблизу України та Білорусі під прикриттям навчань викликало зростання занепокоєння щодо можливого нападу, незважаючи на кілька раундів дипломатії в європейських столицях цього місяця між Заходом і Москвою. Росія заперечує, що планує напад, натомість звинувачує Сполучені Штати, НАТО та Україну в провокаціях.
«Оскільки ми продовжуємо нашу невпинну дипломатію для деескалації напруженості перед обличчям цієї серйозної загрози європейському та глобальному миру та безпеці, Рада Безпеки ООН є вирішальним місцем для дипломатії», – сказала Томас-Грінфілд.
Вона додала: «Члени Ради безпеки повинні чітко вивчити факти і розглянути те, що поставлено на карту для України, Росії, Європи, а також для основних зобов’язань і принципів міжнародного порядку у разі подальшого вторгнення Росії в Україну».
Сполучені Штати і НАТО заявили 26 січня, що не підуть на поступки щодо вимог Росії, включно з скороченням присутності НАТО у Східній Європі та наданням Москві гарантії, що Україна ніколи не приєднається до альянсу.
Зараз у центрі уваги – як президент Росії Володимир Путін відповість на пропозицію США знайти «серйозний дипломатичний шлях» для вирішення кризи або зіткнутися з суворими економічними санкціями, якщо війська Москви атакують її західного сусіда.