Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі вшановують 80-річчя звільнення нацистського концтабору «Аушвіц»


Бараки табору смерті «Аушвіц-Біркенау», січень 2025 року
Бараки табору смерті «Аушвіц-Біркенау», січень 2025 року

У місті Освенцим на півдні Польщі на території колишнього німецького концентраційного табору «Аушвіц-Біркенау», а нині музею почалися меморіальні заходи. Президент Польщі Анджей Дуда разом з кількома колишніми вʼязнями поклали квіти та запалили лампадки біля «стіни смерті». Це копія стіни, перед якою з осені 1941 року і протягом двох років есесівці катували і страчували людей. «Стіна смерті» – традиційне місце вшанування памʼяті вбитих вʼязнів. Декотрі вцілілі мали на собі хустки або нарукавники з тканини в синьо-білу смужку, що символізує табірний одяг в’язнів.

«Концентраційні табори, такі як «Аушвіц-Біркенау», були збудовані для того, щоб здійснити знищення єврейського народу. Такий був злочинний план Гітлера, такий був злочинний план німецьких нацистів під час Другої світової війни. Вшановуємо сьогодні всіх, кого було вбито під час Голокосту, – також понад три мільйони громадян Польщі єврейської національності», – сказав після покладання квітів Анджей Дуда.

Головні урочистості з нагоди 80-ї річниці визволення табору смерті розпочнуться о 16:00 за місцевим часом (це 17:00 за Києвом). До Освенцима приїдуть представники понад 50 країн світу, переважно це глави держав. Зокрема, в заходах візьмуть участь президенти Франції, Італії, Австрії, Чехії, Болгарії, Німеччини, Естонії, Фінляндії, Латвії, Словаччини, Словенії, Швейцарії, Угорщини, Молдови. Меморіальні заходи відвідає король Великої Британії Чарльз ІІІ. На чолі американської делегації буде спеціальний посланник США на Близькому Сході Стів Віткофф.

Також в урочистостях візьмуть участь віце президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс, заступник генерального секретаря НАТО Радміла Шекерінська, заступник генерального секретаря ООН із політичних питань і питань миробудівництва Розмарі ДіКарло, президентка Європейського парламенту Роберта Мецола, президент Європейської ради Антоніу Кошта, заступник генерального секретаря Ради Європи Бйорн Берге та генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле. Перелік офіційних делегацій оприлюднив музей «Аушвіц-Біркенау» на своїй офіційній сторінці.

Та найголовнішим гостями, за словами організаторів, будуть приблизно півсотні колишніх вʼязнів концтабору. Щороку їх стає все менше. П’ять років тому на заходах вшанування були присутні 120 вцілілих.

Один із найбільших нацистських концтаборів «Аушвіц» поблизу польського міста Освенцим існував із 1940 до 1945 року. За оцінками дослідників, за цей час через нього пройшли щонайменше 1,3 мільйона людей, з яких нацисти знищили приблизно 1,1 мільйона. Вʼязнів убивали в газових камерах, тіла палили в крематоріях. Багато з жертв загинули від голоду, епідемій та виснажливої праці. Окрім євреїв та поляків, які найбільше постраждали, в таборі були українці, білоруси, роми.

27 січня 1945 року радянські солдати 60-ї армії 1-го Українського фронту увійшли до німецького концентраційного табору смерті «Аушвіц». На момент звільнення у таборі залишилось понад сім тисяч покинутих вʼязнів, в тому числі кілька сотень дітей.

27 січня, в день звільнення табору смерті, у всьому світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Форум

XS
SM
MD
LG