Доступність посилання

ТОП новини

Пірати Азовського моря: куди ведуть російські заяви


Російські дипломати звинуватили Держдеп у «замовчуванні фактів українського піратства»
Російські дипломати звинуватили Держдеп у «замовчуванні фактів українського піратства»

Російські дипломати звинуватили Державний департамент США у «замовчуванні фактів українського піратства» в Азовському морі. Цю заяву посольство Росії у Сполучених Штатах оприлюднило у відповідь на заклик речниці Держдепу припинити затримання українських кораблів. Експерти-міжнародники цей обмін заявами пов’язують зі спробою Росії легітимізувати свої дії, приписавши себе до «великих держав».

Фактами піратства російське посольство у своїй заяві назвало затримання українськими прикордонниками риболовецького судна «Норд» та танкера «Механік Погодін».

«Закликаємо американців припинити заступатися за підопічних, що безчинствують в Азовському морі, почати предметний діалог щодо проблеми російських громадян в американських тюрмах», – заявили у дипломатичній службі, закидаючи американській стороні арешт звинуваченої у лобізмі без відповідної реєстрації росіянки Марії Бутіної, а також згадують затримання Латвією активіста «Конгресу негромадян» Олександра Гапоненка, звинуваченого у розпалюванні ворожнечі.

Порівняння українських прикордонників із «сомалійськими піратами» у зв’язку з подіями навколо кримського судна «Норд» російські дипломати дозволяли собі і раніше, а саме ця заява посольства з’явилась наступного дня після того, як речниця Держдепу Гезер Науерт закликала Росію припинити тиск на транспортні перевезення Азовським морем.

«Росія спричинила затримку руху сотням комерційних суден із квітня, а протягом останніх тижнів завадила щонайменше 16 кораблям потрапити до українських портів», – мовиться у заяві американського відомства.

Це такий «пацанский разговор» – Мельник

Росія намагається таким чином легімітизувати свої дії у регіоні, провести паралелі з іншими «великими державами», вважає заступник директора Інституту світової політики Микола Бєлєсков

«Це не стільки переведення стрілок, як спроба сказати: ви нічим не кращі, ніж ми. Сказати, що всі великі держави – чи це Сполучені Штати, чи Росія, чи КНР – поводяться приблизно однаково до певної міри, тобто вони говорять про одне, замовчують інше, але коли їм вигідно, то порушують норми правові», – каже він.

Микола Бєлєсков
Микола Бєлєсков

Пояснити російську заяву якимись юридичними чи дипломатичними термінами складно, погоджується співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

«Найімовірніше, це такий «пацанский разговор»: сам дурак, ты первый начал. Але я думаю, що її (цю заяву – ред.) не можна також ігнорувати, бо це показує логіку російського керівництва, яке ухвалює абсолютно серйозні та небезпечні рішення», – зазначив він у коментарі Радіо Свобода.

Олексій Мельник
Олексій Мельник

Саме цю заяву в українському Міністерстві закордонних справ коментувати відмовились, нагадавши Радіо Свобода, що у Гаазі триває розгляд українського арбітражного провадження про порушення Росією морського права в акваторії Чорного та Азовського морів, а також Керченській протоці.

Сьогодні МЗС України оприлюднило заяву, у якій висловила готовність відповісти на всі російські зауваження перед трибуналом.

«Український Меморандум продемонстрував, що з 2014 року Росія незаконно відсторонила Україну від реалізації своїх прав прибережної держави; використовувала та продовжує використовувати суверенні ресурси України для своїх власних цілей; та узурпувала право України регулювати власні приморські райони. Порушуючи міжнародне право, Росія, серед іншого, викрадає українські енергетичні та рибні ресурси, завдає шкоди українським рибалкам та блокує рух до українських портів», – мовиться на сайті відомства.

Що відбувається із затриманими суднами?

Кримське судно «Норд» разом із командою українські прикордонники затримали у березні, коли воно рухалося під прапором Росії.

30 серпня українська прокуратура Криму заявила про завершення досудового розслідування у цій справі.

«Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України, будучи капітаном на судні СЧС «Норд», порушив порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї шляхом виходу судна з закритого морського порту «Керч» у Криму. Окрім того, не маючи дійсних дозвільних документів на проведення промислового вилову водних біоресурсів, громадянин України за допомогою вказаного судна здійснював незаконний рибний промисел в Азовському морі», – заявили представникив відомства на своєму сайті.

Незабаром після затримання екіпажу «Норду», 4 травня 2018 року, російські прикордонники затримали в Чорному морі українське риболовецьке судно «ЯМК-0041» із п’ятьома членами екіпажу на борту, звинувативши цих людей у незаконному рибальстві.

27 серпня російський омбудсман Тетяна Москалькова заявила, що зверталася до української сторони із пропозицією про обмін, яку офіційний Київ відхилив. Після цього заяву зробила її українська колега Людмила Денісова, зазначивши, що моряки з «Норду» відмовилися від зустрічі з нею.

Окрім того, у Херсонському порту залишається заблокованим і російський танкер «Механік Погодін», про що стало відомо 10 серпня. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила, що екіпажу судна дії української влади не стосуються. 12 членів екіпажу включно із капітаном, які є громадянами Росії, «вільні у своїх пересуваннях, їх ніхто не утримує».

Як повідомлялося, після завершення будівництва автомобільної частини Керченського мосту, Росія затримала понад 148 українських та іноземних торговельних кораблів і допитувала членів екіпажів та інших людей, які перебували на таких суднах.

  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG