Президент США Дональд Трамп підписав указ про припинення американської допомоги Південно-Африканській Республіці (ПАР). На думку Сполучених штатів, у країні присутня дискримінація за расовою ознакою, йдеться в указі.
«Південно-Африканська Республіка (ПАР) нещодавно прийняла Закон про експропріацію № 13 від 2024 року (Закон), який дозволяє уряду ПАР безоплатно вилучати сільськогосподарську власність етнічних меншин африканців без компенсації. Цей Закон є продовженням численних урядових заходів, спрямованих на знищення рівних можливостей у працевлаштуванні, освіті та бізнесі, а також ненависницької риторики та дій уряду, що підживлюють непропорційне насильство проти расово несприятливих землевласників», – зазначено в указі.
Також на думку адміністрації президента США, країна зайняла агресивну позицію щодо Сполучених Штатів та їхніх союзників, зокрема, звинувативши в Міжнародному суді ООН Ізраїль, а не «Хамас», у геноциді, а також активізувала свої відносини з Іраном з метою розвитку комерційних, військових та ядерних домовленостей.
«Сполучені Штати не можуть підтримувати уряд Південної Африки, який порушує права людини в своїй країні або підриває зовнішню політику Сполучених Штатів, що становить загрозу національній безпеці нашої країни, наших союзників, наших африканських партнерів і наших інтересів», – вказано у документі.
Раніше державний секретар Сполучених Штатів Марко Рубіо заявив, що не братиме участі у зустрічі міністрів закордонних справ «Групи 20» (G20), яка пройде цього місяця в Південно-Африканській республіці. Він пояснив це політикою ПАР щодо землі, зміни клімату та сприяння розмаїття, рівності та інклюзії (DEI).
Президент США Дональд Трамп неодноразово скаржився земельну політику Південної Африки, заявивши, що «Південна Африка конфіскує землю», а «певні класи людей» зазнають «дуже поганого ставлення». Крім того, мільярдер Ілон Маск, який народився у ПАР, звинуватив Південну Африку у «відверто расистських законах про власність» і заявив, що жертвами такої політики нібито стали білі люди.
Питання власності на землю є політично обтяженим у Південній Африці через історію колоніалізму та апартеїду, коли права чорношкірого населення на землю були обмежені.
Минулого тижня президент ПАР Сиріл Рамафоса виступив на захист своєї земельної політики, заявивши, що уряд не конфіскував жодної ділянки, а політика спрямована на забезпечення справедливого доступу населення до землі: «Нещодавно ухвалений Закон про експропріацію – це не інструмент конфіскації, а передбачений конституцією правовий процес, який забезпечує рівний і справедливий доступ громадськості до землі, як це передбачено конституцією».
Рамафоса розмовляв з Маском 4 лютого, щоб висловити занепокоєння щодо «дезінформації», яку поширює президент США.
Білі землевласники все ще володіють трьома чвертями сільськогосподарських угідь Південної Африки. Натомість, згідно з земельним аудитом 2017 року, 4% належать темношкірим людям, які складають 80 відсотків населення.
Форум