У неділю, 2 лютого, держсекретар США Марко Рубіо вирушив до Панами і зустрівся з президентом цієї країни Хосе Раулем Муліно. Під час зустрічі представник адміністрації Трампа висунув ультиматум щодо Панамського каналу, йдеться у повідомленні Держдепартаменту США.
За даними відомства, окрім президента на зустрічі в Панама-Сіті був присутній і панамський глава МЗС Хав’єр Мартінес-Ачей, щоб «обговорити критичні регіональні та глобальні проблеми».
Під час бесіди Рубіо проінформував, що «президент США Дональд Трамп схвалив попереднє рішення про те, що нинішнє становище впливу і контролю «Комуністичної партії Китаю» над районом Панамського каналу становить загрозу як для самого каналу, так і є порушенням Договору про постійний нейтралітет і експлуатацію об’єкта».
Також держсекретар США дав зрозуміти, що «цей статус-кво неприйнятний».
«У разі відсутності негайних змін США вживуть заходів, необхідних для захисту своїх прав відповідно до договору», – наголосив Рубіо.
Крім того, Рубіо наголосив на «важливості спільних зусиль» щодо припинення нелегальної міграційної кризи в півкулі та подякував Муліно за його «підтримку спільної програми репатріації, яка скоротила нелегальну міграцію через Дар’єнський коридор».
«Секретар Рубіо висловив свою подяку за продуктивну дискусію і наголосив на прихильності Сполучених Штатів до того, щоб зробити обидві країни безпечнішими, сильнішими і процвітаючими. Він зазначив, що ця зустріч знаменує собою важливий крок у пожвавленні стратегічних відносин між Сполученими Штатами і Панамою відповідно до бачення президента Трампа», – додали на сайті Держдепартаменту США.
У своїй інавгураційній промові 20 січня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп сказав, що США планує встановити контроль над Панамським каналом. За словами Трампа, домовленості щодо Панамського каналу «були повністю порушені», а каналом «керує Китай».
У відповідь на це президент Панами Хосе Рауля Муліно заявив, що жодна держава не може втручатися в управління Панамським каналом. За його словами, Панама користуватиметься міжнародним правом як способом регулювання відносин між країнами, зокрема зі США.
Панамський канал, введений в експлуатацію в 1914 році, був побудований США і перебував під їх контролем. У 1977 році договір Торріхоса – Картера визначив поетапну передачу каналу Панамі, яка завершилася в 1999 році. Цей договір передбачав нейтралітет каналу та його доступність для світової торгівлі.
Форум