Українська держава продовжуватиме працювати над тим, щоб міжнародні партнери ухвалили «важливе рішення» про закриття неба над Україною для польотів російської авіації, заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк на брифінгу у Львові.
За його словами, Україна сьогодні платить найбільшу ціну, яку може заплатити – життям своїх дітей.
«Якщо це не достатній мотив для людей, які сидять і дивляться в реальному часі, як іде війна, це вибір їхніх сердець. Думаю, що до вечора сьогодні чи зранку мають вирішити питання закритого неба, бо ввечері будуть бомбардувати великі міста і діти спатимуть у підвалах, чутимуть сирени. Але Україна заплатить дуже велику ціну за те, що свобода має бути свободою», – сказав він.
«Щоб не було ударних ракет і крилатої авіації у них, якщо ми вирішимо питання закритого неба протягом одного-двох днів, то побачимо, як суттєво зміниться не тільки позиція переговорів і взагалі ситуація, що відбувається в країні. Панічних настроїв не буде, бо люди розумітимуть, що зверху не впаде. Тому що сухопутні операції, які проводить Росія достатньо прогнозовані», ‒ заявив Михайло Подоляк.
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ 4 березня в Брюсселі заявив, що члени Альянсу погоджуються з тим, що його літаки не повинні літати в повітряному просторі України, а війська НАТО не повинні бути присутніми в Україні під час війни з Росією, незважаючи на прохання Києва встановити заборонену для польотів зону над країною.
Столтенберґ визнав, що Росія, швидше за все, посилить наступ на Україну, що розпочався 24 лютого, і найближчі дні, «ймовірно, будуть гіршими».
Напередодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив Радіо Свобода, що ключовою темою, яку він має намір порушувати на зустрічі з членами НАТО 4 березня, буде питання безпольотної зони над Україною.
3 березня президент України Володимир Зеленський закликав західних партнерів назвати термін закриття неба для бойової авіації Росії.
Росія у війні активно використовує бойову авіацію. Хоча українські військово-повітряні сили та авіація намагаються знешкодити літаки противника, збивши вже (за попередньою інформацією Генштабу ЗСУ) понад 30 російських літаків та 30 гелікоптерів, однак авіація Росії продовжує наносити ракетно-бомбові удари по українських містах, від чого гинуть мирні мешканці.
Тим часом, українське керівництво закликає НАТО запровадити над Україною зону, заборонену для полетів. Поки що альянс не готовий це зробити.