Генеральна асамблея ООН збирається на засідання 22 лютого, за два дні до річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Київ і його союзники сподіваються отримати широку підтримку резолюції, що закликає до «справедливого і міцного миру».
Голосування за проєкт резолюції, яку внесли приблизно 60 країн, має відбутися після закриття дебатів, очікується, що це станеться вже 23 лютого.
Як і попередні резолюції, вона підтверджує «зобов’язання ООН щодо суверенітету, незалежності, єдності й територіальної цілісності України» та закликає до негайного припинення бойових дій.
Минулого тижня президент Володимир Зеленський повідомив, що наступного тижня в Генеральній асамблеї ООН представлять резолюцію про мир в Україні.
«Ми представимо на майданчику Генасамблеї ООН резолюцію щодо всеосяжного, справедливого й сталого миру в Україні, а отже, й відновлення повної сили міжнародного порядку, заснованого на правилах. Ваші голоси мають значення! Я представив формулу миру, і ваше лідерство може допомогти її реалізувати», – сказав президент, звертаючись до учасників 44-го саміту лідерів країн Карибської співдружності і закликаючи їх підтримати документ.
Зеленський у виступі перед учасниками саміту «Групи двадцяти» в листопаді 2022 року представив «українську формулу миру» – фактичний план того, як покласти край війні з Росією. У «плані Зеленського» – десять пунктів.
Раніше в ООН президент України заявляв, що його формула передбачає створення трибуналу проти Росії, виплату Києву компенсацій за війну, забезпечення Києву фінансової та військової підтримки з боку країн Заходу, обмеження ціни на російські ресурси та відновлення територіальних кордонів.
Москва коментувала ці пункти окремо, заявляючи, що не готова до таких умов.
У січні посол України в Туреччині Василь Боднар повідомляв, що влада України збирається провести «саміт миру» в штабквартирі ООН 24 лютого – у річницю початку повномасштабного російського вторгнення.