Генеральна Асамблея ООН 11 липня схвалила резолюцію, в якій закликала Росію «терміново вивести» свої війська з території України, а також Запорізької атомної електростанції – найбільшої в Європі.
Резолюцію «Безпека та безпека ядерних об’єктів України, в тому числі Запорізької АЕС» схвалили 99 країн, дев’ять були «проти» – Білорусь, Бурунді, Куба, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Росія та Сирія. 60 держав-членів утрималися.
У резолюції, яка юридично не зообов’язує, асамблея також закликала Москву негайно припинити атаки на критично важливу енергетичну інфраструктуру України після тижнів ескалації.
«[Асамблея] закликає Російську Федерацію, поки вона не поверне Запорізьку атомну електростанцію… забезпечити Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) підтримку та допомогу її місії своєчасним і повним доступом до всіх важливих зон на станції. для ядерної безпеки та безпеки, щоб дозволити агентству повноцінно звітувати про ситуацію з ядерною безпекою та захищеністю на майданчику», – йдеться в резолюції.
Проєкт резолюції був поданий Україною, його підтримали ще понад 50 країн, у тому числі Франція, Німеччина та США.
Представляючи його, посол і постійний представник України Сергій Кислиця зазначив, що Запорізьку АЕС свідомо зробили невід’ємним елементом військової стратегії Росії, і попередив, що наслідки інциденту там будуть катастрофічними, оскільки «радіація не знає кордонів».
Читайте також: МАГАТЕ: на Запорізькій АЕС порушені всі принципи безпеки
Натомість заступник постійного представника Росії, посол Дмитро Полянський заявив, що проєкт резолюції є шкідливим, сильно політизованим і не має нічого спільного з ядерною безпекою. При цьому він звинуватив Україну в тому, що вона є реальною загрозою ядерній безпеці та нібито здійснює регулярні та безрозсудні атаки на Запорізьку атомну електростанцію, яку навесні 2022 року окупували російські війська.
Президент України Володимир Зеленський схвалення Генасамблеєю резолюції назвав «ще одним важливим кроком на шляху до відновлення поваги до Статуту ООН і міжнародного права».
Читайте також: Запорізька АЕС повинна працювати під повним суверенним контролем України – комюніке учасників Саміту миру
За його словами, це голосування є продовженням дискусій і рішень, ухвалених на першому Саміті миру, де пункт перший «формули миру» «Радіаційна та ядерна безпека» був одним з ключових питань.
Підтримка 99 країн є вагомим результатом схвалення, однак нова резолюція значно відстає від попередніх, які закликали Росію вивести війська з України, деякі з них були підтримані понад 140 країнами.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
Форум