Доступність посилання

ТОП новини

Травень став 12-им поспіль найтеплішим місяцем за історію спостережень. В ООН закликали запобігти «кліматичному пеклу»


«Ми граємо в російську рулетку з нашою планетою», – сказав Антоніу Ґутерріш
«Ми граємо в російську рулетку з нашою планетою», – сказав Антоніу Ґутерріш

Травень 2024 року був найспекотнішим травнем за всю історію спостережень і став 12-им поспіль найтеплішим місяцем на Землі, оголосила 5 червня Європейська служба моніторингу кліматичних змін Copernicus.

«Середня глобальна температура за останні 12 місяців (червень 2023 – травень 2024 року) є найвищою за всю історію спостережень», – йдеться в повідомленні.

Звіт Copernicus був оприлюднений одночасно з виступом генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша в Нью-Йорку, в якому він закликав до термінових дій, щоб запобігти «кліматичному пеклу».

«Ми граємо в російську рулетку з нашою планетою, – сказав Ґутерріш. – Нам потрібно з’їхати з шосе до кліматичного пекла. І правда в тому, що ми контролюємо кермо».

Посилаючись на звіт Copernicus, очільник ООН заявив, що глобальні викиди повинні скорочуватися на дев’ять відсотків щороку, щоб зберегти ліміт підвищення температури на +1,5 градуса Цельсія від доіндустріального рівня, що передбачено Паризькою кліматичною угодою.

«У випадку клімату ми – не динозаври. Ми – метеорит. Нам не тільки загрожує небезпека – ми сама небезпека. Але ми також є рішенням», – сказав Ґутерріш.

За його словами, відступити від краю «все ще майже можливо», все залежить від рішень, ухвалених політичними лідерами протягом цього десятиліття і «особливо в наступні 18 місяців».

Генсекретар закликав скоротити на 30% світове виробництво і використання викопного палива до 2030 року і заборонити рекламу викопного палива.

Раніше Всесвітня метеорологічна організація у своєму звіті повідомила, що 2023 рік став найтеплішим на планеті від початку спостережень за кліматом з 1850 року. Ця тенденція тримається уже 10 років поспіль, йшлося у звіті.

До цього Метеорологічне агентство ООН назвало 2023 рік найспекотнішим за історію спостережень і попередило про тривожні тенденції, які свідчать, що число повеней, лісових пожеж зростатиме, як і темпи танення льодовиків і хвилі спеки.

Також за даними українських метеорологів, календарна зима 2023-2024 року стала третьою у рейтингу найтепліших зим у Києві з 1881 року.

Паризька кліматична угода 2015 року, спрямована на боротьбу зі зміною клімату, ставила за ціль утримання глобальної температури від підвищення більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм порівняно з доіндустріальним періодом. Для цього країни-учасниці угоди зобов’язалися скоротити парникові викиди.

Підвищення глобальної температури збільшує частоту й інтенсивність екстремальних погодних явищ, включаючи повені, посухи, лісові пожежі, шторми, хвилі холоду і спеки, через які страждають і вмирають люди і тварини.

За даними Національного центру даних США зі снігу та льоду, 2023 року зимова площа морського льоду в Антарктиді побила рекордний мінімум, встановлений 1986 року, відразу на мільйон квадратних кілометрів.

Форум

XS
SM
MD
LG