Фрідріх Мерц, ймовірний наступний канцлер Німеччини і давній прихильник трансатлантичних зв’язків, сказав, що тепер він прагне безпекової «незалежності» від Сполучених Штатів Америки, і висловив сумніви щодо майбутнього НАТО, альянсу, який підтримує оборонні інтереси Заходу після Другої світової війни.
«Для мене абсолютним пріоритетом буде якомога швидше зміцнити Європу, щоб крок за кроком ми дійсно могли досягти незалежності від США в питаннях оборони», – сказав Мерц пізно ввечері 23 лютого після того, як його партія посіла перше місце на парламентських виборах у Німеччині.
Мерц, лідер правоцентристського альянсу ХДС/ХСС, заявив, що у нього «взагалі немає ілюзій щодо того, чого чекати від Америки».
«Після заяв Дональда Трампа за останній тиждень стає зрозуміло, що американці здебільшого байдужі до долі Європи», – сказав він під час телевізійної післявиборчої дискусії з іншими лідерами партій, традиційної події після виборів у Німеччині.
«Мені дуже цікаво подивитися, як ми прямуємо до саміту НАТО наприкінці червня – чи будемо ми все ще говорити про НАТО в його нинішньому вигляді, чи нам доведеться набагато швидше створити незалежну європейську оборонну спроможність», – додав Мерц.
Згідно з офіційними даними, на виборах у Німеччині, що відбулися 23 лютого, лідирує ХДС/ХСС, набираючи 28,5 відсотка голосів – цього недостатньо, щоб самостійно сформувати уряд.
Однак результати, ймовірно, дозволять основним партіям не допустити ультраправу партію AfD до уряду.
Кандидатами у партнери по коаліції є лівоцентристська SPD канцлера Олафа Шольца, яка втратила майже 10 відсоткових пунктів порівняно з виборами чотири роки тому, отримавши 16,4 відсотка, і «Зелені», які фінішували четвертими з 11,6 відсотка. AfD була другою з 20,8 відсотка.
Ймовірно, Шольц залишиться на посаді тимчасового канцлера до формування нового уряду.
Незважаючи на нещодавню напруженість у трансатлантичному альянсі, Трамп привітав результати, опублікувавши у своїй платформі соціальних мереж, що перемога консерваторів стала «чудовим днем для Німеччини».
Трамп викликав занепокоєння традиційних союзників Америки в Європі своєю готовністю відновити дипломатичні відносини з президентом Росії Володимиром Путіним і домовитися про припинення війни в Україні, можливо, відсторонивши від цього процесу Європу і, ймовірно, Київ.
Трамп також давно скаржився, що європейські країни недостатньо платять за власну оборону, і часто ставив під сумнів довгострокову життєздатність самого НАТО.
У своїй промові після виборів Мерц сказав: «Втручання з боку Вашингтона були не менш драматичними і різкими та зрештою обурливими, ніж втручання, які ми бачили з Москви», маючи на увазі зауваження союзника Трампа Ілона Маска на користь ультраправої AfD перед голосуванням.
«Ми перебуваємо під таким сильним тиском із двох сторін, що моїм абсолютним пріоритетом зараз є створення єдності в Європі», – додав Мерц.
Форум