Командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» підтвердив, що ситуація навколо виходу 501-го батальйону морської піхоти з Маріуполя нині є предметом розслідування Державного бюро розслідувань. За його словами, батальйон справді залишив позиції самостійно, але всі обставини та відповідальність мають бути з’ясовані.
«Я мав інформацію тільки те що, на той час батальйон вийшов самостійно. Як це відбувалося? Багато там доповідей, але конкретно правди – треба розбиратися з цим. Як і хто ввів в оману, або щось там трапилося. Це ж не всі взяли зрадили, і пішли і здавалися. Це не так. Тому дійсно ви, праві так і є, дійсно, зараз йде розслідування цих фактів, як це відбулося. І потім частина 36 бригади опинилась разом з підрозділом «Азов» на Азовсталі. Там був ряд подій, які змінювались кожен день. Обстановка була напружена, важка, ми всі це розуміємо», – сказав він.
Неїжпапа додав, що серед тих, хто потрапив у полон, був командир 36-ї бригади морської піхоти Володимир Баранюк і начальник штабу Дмитро Кормянков. За словами Неїжпапи, командування неодноразово подавало їх до обміну, однак Росія досі не погоджується їх повернути.
Водночас він не може назвати точну кількості військових ВМС, які залишаються в російському полоні.
«Я не буду озвучувати цифру. Для чого кажу? Ми не знаємо, де вони знаходяться. Чому? Тому що є багато людей, які зникли безвісти. Казати, що вони в полоні або де вони перебувають, треба підтвердження. Ми подаємо списки російській стороні. Не завжди вони їх підтверджують, що вони перебувають в полоні. Тому звісно, казати конкретну цифру, скільки їх там, ми не можемо. Або вони іноді не хочуть про це говорити. І коли наші хлопці, яких звільняють, ми їх постійно всіх опитуємо, кого вони бачили, в яких місцях, щоб сформувати списки, сформувати місця їх знаходження. Це постійний процес», – пояснив командувач Військово-морських сил.
Раніше Державне бюро розслідувань повідомляло, що начальника речової служби тилу 501-го окремого батальйону морської піхоти підозрюють у державній зраді через полон військових цього підрозділу в Маріуполі.
Як нагадує Бюро, військові батальйону, який входить до складу 36-ї окремої бригади морської піхоти ЗСУ, обороняли Маріуполь з кінця лютого 2022 року. У квітні того ж року російські засоби масової інформації поширювали інформацію, що вони нібито добровільно здалися в полон. Натомість, стверджують правоохоронці, начальник речової служби тилу 501-го ОБМП зрадив присязі, вступив у змову з російською стороною і «фактично вмовив командира здатися».
«Користуючись важкою ситуацією, в якій опинилися сили оборони в Маріуполі, зрадник спонукав командира припинити оборонні дії, здати зброю та особовий склад. 277 військовослужбовцям батальйону був відданий наказ на передислокацію, а насправді їх переправили до «ДНР». Військових ввели в оману, й тому вони не усвідомлювали й не могли усвідомлювати протиправного характеру наказу чи розпорядження про здачу в полон», – йдеться в повідомленні.
Відтак ДБР закрило провадження проти 277 морпіхів за підозрою в дезертирстві.
Чоловіку повідомили про підозру в державній зраді, санкція передбачає довічне позбавлення волі в разі обвинувального вироку. Досудове розслідування триває.
Маріуполь був захоплений російськими військами у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. У травні останні оборонці міста вийшли з заводу «Азовсталь». Частину з них вдалося звільнити в ході обмінів.
Форум