Доступність посилання

ТОП новини

Червоний Хрест відправив співробітників до Маріуполя – готує масову евакуацію


Прапор Міжнародного комітету Червоного Хреста, ілюстраційне фото
Прапор Міжнародного комітету Червоного Хреста, ілюстраційне фото

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) оголосив 1 квітня, що відправив своїх співробітників в оточений російськими військами український порт Маріуполь. Організація сподівається, що евакуація тисяч мирних жителів може розпочатися цього ж дня, повідомив речник МКЧХ Юен Вотсон.

«Ми маємо дозвіл на переїзд сьогодні, і ми прямуємо до Маріуполя. Ми сподіваємося, що це (евакуаційна операція – ред.) розпочнеться сьогодні», – сказав речник. Попри санкцію російських військових на проїзд до міста, співробітники Червоного Хреста не отримали дозволу на перевезення гуманітарної допомоги – медичних препаратів та інших необхідних людям речей.

Команда Червоного Хреста складається з трьох автомобілів з девʼятьма співробітниками. Вона планує вивезти за місто колону з близько 54 українських автобусів та невідомої кількості приватного транспорту. Пункт призначення поки не визначений, але він буде в межах України, додав Вотсон.

1 квітня вдень Радіо Свобода зв’язалося телефоном із речником делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександром Власенком, який на момент спілкування перебував на евакуаційному маршруті Запоріжжя – Бердянськ – Маріуполь. Він розповів, що о 10:45 співробітники МКЧХ виїхали із Запоріжжя, щоб сприяти забезпеченню безпечного виходу з Маріуполя місцевих жителів.

«Орієнтовно за 5-6 годин (тобто о 16–17-й годині за Києвом – ред.) плануємо бути в Маріуполі. 100% гарантії, що все пройде успішно, дати не можемо, – все може зірватися в останній момент», – зауважив Власенко.

«Ми готові вивезти тих людей, хто добровільно – підкреслюю це – хочуть залишити Маріуполь та виїхати в напрямку Запоріжжя. Ми готові це сьогодні забезпечити», – додав він. – Нашим завданням є спостерігати, відслідковувати, що нікого не змушують слідувати погодженим маршрутом, що люди роблять це добровільно. Якщо людина якось вагається – сідати в автобус чи ні – наші співробітники повинні розпитати про її наміри. Наша позиція, позиція МКЧХ – ніхто нікуди примусово не може бути переміщеним».

«Для того, щоб переміщення було безпечним – для нас цей момент є ключовим – ми повинні мати гарантії безпеки від усіх сторін. Будь-яке переміщення в зоні бойових дій відбувається тільки з погодження сторін, які перебувають у цьому секторі», – наголосив Олександр Власенко.

У березні Міжнародний комітет Червоного Хреста опинився в Україні під вогнем критики – після оголошення про намір відкрити офіс у російському Ростові-на-Дону для нібито допомоги жителям сходу України.

«Зазначене не тільки сприятиме легітимізації «гуманітарних коридорів» на території Російської Федерації, а й стане своєрідною підтримкою для примусового викрадення громадян України та вивезення їх на територію держави-агресора», – йшлося у зверненні комітету Верховної Ради з прав людини.

Маріуполь перебуває в оточенні з перших днів російського вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого. Попередні зусилля гуманітарних агенцій із отримання доступу до міста були невдалими. Мер Маріуполя цього тижня заявив, що до 170 тисяч жителів залишаються в пастці – без електроенергії, тепло- та водопостачання, з браком харчів і за постійного ризику бути вбитими під час чергового обстрілу. Багатьох жителів міста поховали просто біля їхніх помешкань чи укриттів, зараз ці дані намагається верифікувати команда ООН із прав людини.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

XS
SM
MD
LG