Міністерство юстиції продовжує працювати над забезпеченням системного підходу до збору інформації про дітей, незаконно вивезених до Росії – відомство повідомило про це 1 травня.
«Одним із ключових інструментів у цьому процесі стало створення та впровадження Реєстру відомостей щодо депортованих або примусово переміщених дітей», – йдеться в заяві.
Згідно з ним, про створення реєстру напередодні розповіла заступниця міністра Людмила Сугак на засідані Робочої групи пункту 4 української «формули миру». Зустріч відбулася в Житомирі понад 40 представників іноземних держав, міжнародних організацій та українських інституцій.
За словами Сугак, реєстр є важливим як системний інструмент, який посилює міжвідомчу координацію. Вона назвала головним завданням встановлення особи кожної депортованої дитини.
Читайте також: Дослідники депортації дітей без фінансування США: що це означає для України?
«Реєстр – це частина нашої системної відповіді на спробу позбавити Україну її майбутнього. Ми формуємо верифіковану базу даних, яка дозволяє працювати з кожним випадком і наближати момент повернення дітей додому», – заявила вона.
Як пояснює Мін’юст, реєстр дозволить збирати структуровану інформацію про депортованих та примусово вивезених дітей, зокрема, формувати особові справи на основі даних від державних органів, місцевої влади, громадян, громадських та міжнародних організацій. Його технічне створення вже завершене, триває формування та подання перших особових справ, які найближчим часом розглядатиме спеціальна міжвідомча комісія.
Заступниця міністра також закликала міжнародну спільноту посилити зусилля з повернення дітей і фіксації фактів їхньої примусової депортації. Зокрема, вона попросила надавати інформацію про депортованих або усиновлених за кордоном дітей, вимагати від Росії розкриття місць їхнього перебування, підтримувати правові механізми їх повернення та сприяти технічному вдосконаленню реєстру.
У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про «облік осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України».
Верховна Рада, коментуючи підписання закону, повідомила, що тепер в Україні створять Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих Росією.
За словами директорки Bring Kids Back UA Дарії Зарівної, від початку повномасштабної війни Росія заявила про вивезення на свою територію 744 тисячі українських дітей. При цьому Україна не може ані підтвердити цю інформацію, ані спростувати, бо РФ не надає інформацію Україні, й міжнародним організаціям.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 26 лютого, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1227 дітей, повідомила перша леді України Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій і переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Форум