Лідери Європейського союзу не ухвалили рішення про потенційне членство в ЄС Північної Македонії й Албанії в перший день саміту в столиці Бельгії Брюсселі. Франція, Нідерланди й Данія наполягають, що держави Західних Балкан наразі не готові долучитися до блоку.
«Ніяких результатів наразі. Я сподіваюся, що можливо досягти угоди», – сказав прем’єр-міністр Фінляндії Антті Рінне.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що є «певне розчарування».
«Ми маємо визнати, що не змогли досягти консенсусу, тому що три держави відмовился запрошувати ці дві країни, щоб почати переговори», – зазначив Науседа.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що лідери ЄС повернуться до переговорів під час наступного саміту.
15 жовтня європейські міністри відмовилися надати «зелене світло» переговорам про членство Албанії та Північної Македонії у Європейському союзі.
Єврокомісар Йоганнес Ганн говорив, що більшість країн ЄС підтримали рекомендації Єврокомісії про початок переговорів із балканськими країнами, проте необхідної одностайності немає й надалі. Схожа ситуація була в червні 2018 року й червні 2019-го.
За даними джерел Радіо Свобода, Франція відіграє ключову роль у блокуванні переговорів з Албанією та Північною Македонією.
Франція та Нідерланди, зокрема, занепокоєні через корупцію та стандарти правосуддя в балканських країнах.
Міністр Франції у справах ЄС Амелі де Монтшален заявила, що Париж «не каже «ні», але Албанія та Північна Македонія наразі не завершили реформи.
Прихильники розширення ЄС стверджують, що воно сприятиме підтримці регіону в умовах зростаючого впливу Росії й Китаю.