Доступність посилання

ТОП новини

МАГАТЕ: на ЗАЕС допустили можливість демонтажу градирні після пожежі


За повідомленням, місія продовжила вивчати пошкодження градирні з метою встановити причину виникнення пожежі
За повідомленням, місія продовжила вивчати пошкодження градирні з метою встановити причину виникнення пожежі

Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що на Запорізькій атомній електростанції, окупованій російськими військами, допускають можливість демонтажу градирні (охолоджувальної вежі) після пожежі 11 серпня.

«ЗАЕС поінформувала групу (експертів МАГАТЕ – ред.), що необхідно оцінити вплив пожежі на структурну цілісність градирні №1 і, можливо, виникне необхідність її демонтажу», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті МАГАТЕ ввечері 13 серпня.

За повідомленням, місія продовжила вивчати пошкодження градирні з метою встановити причину виникнення пожежі.

«Із міркувань безпеки команда спостерігала з рівня землі, як персонал ЗАЕС знімав на відео і фотографував збитки від пожежі на внутрішній частині башти від рівня розподілу водяного сопла, висота якого – приблизно 10 метрів. Фотографії і відеоматеріали були негайно показані команді», – йдеться в повідомленні.

Переглянуті докази продовжують вказувати на те, що пожежа почалася не в основі градирні, заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі.

«На фотографіях і відеокадрах із внутрішньої частини градирні команда виявила уламки, що свідчать про значну пожежу, і помітила темні сліди від вогню всередині бетонних стін, що піднімаються від рівня розподільної форсунки. Сторонніх предметів чи матеріалів не було видно», – заявили в МАГАТЕ.

Команда попросила про доступ до другої градирні, щоб оглянути конструкції всередині й визначити схожі матеріали й характеристики, які могли бути присутніми в градирні №1 до пожежі. Утім, як зазначили у МАГАТЕ, команду негайно супроводили назад у безпечне місце через повітряну тривогу.

«Доступ до рівня розподілу водяних форсунок був би важливим для команди, щоб отримати краще розуміння подій й інших відповідних обставин. Агентство продовжуватиме вимагати цього», – зазначив Ґроссі.

Під час попереднього огляду пошкоджень 12 серпня експерти МАГАТЕ заявили, що їм не вдалося встановити точної причини пожежі, а залишків шин чи уламків дронів вони не знайшли.

11 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що російські військові влаштували пожежу на території окупованої ними Запорізької атомної електростанції. Він зазначив, що показники щодо радіації поки – у нормі. За словами Зеленського, Україна чекає реакції світу і реакції МАГАТЕ.

ЗАЕС розташована на лівому березі Дніпра навпроти Нікополя і Марганця (відстань через Дніпро становить трохи більше ніж 10 км).

Начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко у своєму телеграм-каналі заявив, що, «за неофіційною інформацією, отриманою від джерел із протилежного берега», російські сили підпалили в градирні автомобільні шини «у великій кількості».

«Можливо, це провокація, або спроба створити паніку в населених пунктах на правому березі колишнього водосховища. Наразі ЗАЕС працює в штатному режимі, наскільки це можливо в умовах окупації», – написав Євтушенко.

Із російського боку пожежу на ЗАЕС прокоментував голова окупаційної адміністрації у Запорізькій області Євген Балицький. Він звинуватив українських військових у тому, що сталося.

У Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) 11 серпня заявили, що його експерти, які перебувають на Запорізькій атомній електростанції, окупованій російськими військами, чули «численні вибухи» перед пожежею на ЗАЕС.

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.

Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.

Форум

XS
SM
MD
LG