Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії на Запорізькій атомній електростанції відвідали охолоджувальні вежі станції, щоб оцінити наслідки пожежі, яка сталася 11 серпня.
Як йдеться в заяві МАГАТЕ, оприлюдненій ввечері 12 серпня, експертам не вдалося встановити точної причини пожежі, а залишків шин чи уламків дронів вони не знайшли.
За словами генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Ґроссі, на основі спостережень команда дійшла висновку, що малоймовірно, щоб першоджерело пожежі було біля основи градирні.
«Під час візиту команди до охолоджувальної вежі було встановлено, що пошкодження, швидше за все, було зосереджене у внутрішній частині башти на рівні водорозподільного сопла, розташованого на висоті приблизно десяти метрів», – йдеться в повідомленні.
У МАГАТЕ зазначили, що команда попросила про доступ до рівня розподілу водяного сопла і до басейну холодної води, який є основою градирні, але під час сьогоднішнього огляду експертам не дали доступу до цих двох місць «із міркувань безпеки».
У МАГАТЕ підтвердили, що ядерна безпека станції загалом не постраждала, оскільки градирні зараз не експлуатуються, вони не потрібні як частина механізму охолодження реакторів, які перебувають у стані холодного зупину. Радіоактивних матеріалів біля градирень, розташованих приблизно за 1,5 кілометра від реакторних блоків ЗАЕС, немає.
«Поки що команда не змогла зробити остаточні висновки на основі отриманих даних і спостережень. МАГАТЕ продовжить свій загальний аналіз після додаткового огляду й доступу до рівня розподілу водяного сопла і басейну холодної води», – йдеться в заяві.
11 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що російські військові влаштували пожежу на території окупованої ними Запорізької атомної електростанції. Він зазначив, що показники щодо радіації поки – у нормі. За словами Зеленського, Україна чекає реакції світу і реакції МАГАТЕ.
ЗАЕС розташована на лівому березі Дніпра навпроти Нікополя і Марганця (відстань через Дніпро становить трохи більше ніж 10 км).
Начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко у своєму телеграм-каналі заявив, що, «за неофіційною інформацією, отриманою від джерел із протилежного берега», російські сили підпалили в градирні автомобільні шини «у великій кількості».
«Можливо, це провокація, або спроба створити паніку в населених пунктах на правому березі колишнього водосховища. Наразі ЗАЕС працює в штатному режимі, наскільки це можливо в умовах окупації», – написав Євтушенко.
Із російського боку пожежу на ЗАЕС прокоментував голова окупаційної адміністрації у Запорізькій області Євген Балицький. Він звинуватив українських військових у тому, що сталося.
У Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) 11 серпня заявили, що його експерти, які перебувають на Запорізькій атомній електростанції, окупованій російськими військами, чули «численні вибухи» перед пожежею на ЗАЕС.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
Форум