Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що «здивований» публікацією російської омбудсменки Тетяни Москалькової, яка оприлюднила імена полонених, нібито «готових повернутися до України».
За словами Лубінця, сьогодні відбулася комунікація України з російською стороною та передача листів від полонених. Під час цього контакту представники Росії не озвучили жодних прохань щодо повернення додому військових.
Він зазначив, що під час цього діалогу українська сторона запропонувала спільний моніторинг фізичного стану військових, які повертаються під час процесів репатріації, та дотримання норм Женевських конвенцій.
«Дивним виглядають «списки військових, які готові повернутися», адже Україна готова забрати усіх захисників та захисниць, включно і й за запропонованою раніше формулою «всіх на всіх». Також наша держава створила змішані медичні комісії і досі чекає на створення таких же комісій у РФ», – написав він.
Читайте також: «Частина – у полоні РФ»: доля зниклих безвісти через війну. Скількох українців вдалося знайти за два роки?
Омбудсмен додав, що Україна займається не обмінами, а репатріацією військовополонених за механізмом Женевських конвенцій.
«Тож такі публікації російської сторони напередодні Саміту миру вважаю не більше як провокацією», – додав Лубінець.
Раніше 14 червня уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова заявила, що звертається до Лубінця з «проханням сприяти активізації російсько-українських обмінних процесів». Вона оприлюднила перелік із 430 імен, назвавши їх українськими військовими, які «готові найближчим часом повернутися додому, якщо українська сторона погодиться забрати їх в обмін на російських військовополонених».
31 травня Україна повернула 75 своїх громадян у рамках чергового обміну полоненими з Росією, проведеного вперше з початку лютого. Тоді ж Міноборони Росії повідомило про повернення 75 російських військовослужбовців у рамках обміну. Посередником обміну, за повідомленням, виступили Об’єднані Арабські Емірати.
Форум