Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець увечері 7 квітня прокоментував заходи уряду з регулювання цін на ліки.
Він назвав доступ до лікарських засобів в умовах воєнного стану одним із пріоритетів захисту прав людини. Відтак постанова Кабінету міністрів №168 про зниження цін на лікарські засоби є «логічним кроком» у відповідь на зростання соціального запиту щодо регулювання фармацевтичного ринку, вважає він.
Омбудсмен послався на офіційні дані Міністерства охорони здоров’я, за якими регулювання дозволило знизити ціни на понад 100 українських препаратів, ще понад 200 очікують на коригування вартості найближчим часом. Водночас він зазначив, що проєкт постанови не надходив на його розгляд.
«Прикро, тому що деякі аспекти викликають занепокоєння. Наприклад, у разі відсутності компенсаторних механізмів існує ризик, що частина аптечних закладів, особливо в малих населених пунктах, може втратити економічну спроможність працювати. Це створює реальну загрозу скорочення аптечної мережі у віддалених регіонах – там, де й без того доступ до медичних послуг є обмеженим», – заявив він.
Лубінець пояснює, що документ запроваджує граничні рівні постачальницько-збутових надбавок і розширює контрольні повноваження державних органів у сфері цінової політики на ліки.
Постанова також забороняє маркетингові виплати аптекам від виробників. Водночас, каже омбудсмен, саме ці виплати були одним із ключових джерел доходу для багатьох аптек і дистрибʼюторів, особливо малих:
«Тому всі економічні втрати, у тому числі подорожчання енергоносіїв, логістики тощо, бізнес має покривати самотужки. Ба більше, втрати доходу за окремими позиціями компенсуються підвищенням цін на інші препарати. Тобто зниження цін стосується лише тих ліків, що включені до переліку МОЗ».
Лубінець наголошує, що соціально важливі реформи повинні ґрунтуватися на принципі пропорційності між цілями державного регулювання і реальними можливостями учасників ринку.
Він додав, що право на доступ до ліків не обмежується ціною й включає також географічну та фізичну доступність аптек, асортимент потрібних препаратів, безпеку і якість обслуговування.
За словами омбудсмена, він звернувся до МОЗ і Державної регуляторної служби з «відповідними запитами» щодо оцінки впровадження постанови №168: «ми очікуємо зваженої державної політики, яка дозволить водночас і знижувати ціни, і підтримувати інфраструктуру, що забезпечує це право».
У лютому прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що українські виробники знизять відпускні ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30% з 1 березня.
Згодом МОЗ повідомило, що українські фармацевтичні виробники надали пропозиції щодо лікарських засобів власного виробництва, ціни на які вони готові знизити найближчим часом.
Форум