Китай засудив заяву президента України Володимира Зеленського, який напередодні наголосив, що Пекін знає, що його громадян вербують для війни Росії проти України. У Міністерстві закордонних справ Китаю ці слова назвали «безвідповідальними зауваженнями».
Коментарі Міністерства закордонних справ Китаю від 10 квітня з’явилися на наступний день після того, як Зеленський заявив, що українська влада має інформацію про 155 громадян Китаю, які воюють на боці Росії. Він сказав про це після появи відео, оприлюдненого українськими військовими, які стверджують, що захопили в полон двох китайських найманців на сході України.
«Ми б порадили відповідним сторонам правильно і чітко визнати роль Китаю й утриматися від безвідповідальних зауважень», – сказав речник міністерства Лінь Цзянь на брифінгу для преси, не згадуючи при цьому ані Україну, ані її президента.
Останніми днями Зеленський загострив критику Пекіна після повідомлення про захоплення в полон українськими військовими двох громадян Китаю у Донецькій області.
Виступаючи на пресконференції 9 квітня, президент України звинуватив Пекін у тому, що він закриває очі на вербування Росією його громадян і допускає їх до участі у війні.
За його словами, громадян КНР вербують, зокрема, через соцмережі – Тік-Ток та інші китайські соціальні мережі, де росіяни розповсюджують рекламні ролики.
«Офіційний Пекін про це знає. Росіянами через китайські соцмережі розповсюджуються рекламні ролики про вербування. Не таємне вербування – це важливо. Може, є ще і таємне», – розповів Зеленський.
Він зазначив, що після вербування ці люди прибувають до Москви, де проходять 3-4 доби медичні обстеження, 1-2 місяці – у навчальних центрах.
Пекін заперечує відправлення солдатів в Україну для участі у війні на боці російських військ, але присутність громадян Китаю, які воюють у війні, була задокументована раніше в російськомовних і китайськомовних публікаціях у соціальних мережах. За приблизними підрахунками, сто чи більше громадян Китаю вирушили, щоб воювати як найманці у складі російської армії.
База даних госпіталів Міністерства оборони Росії, ексклюзивно отримана Радіо Свобода в лютому, також показала, що китайські найманці були поранені, служачи разом із російськими військами.
Читайте також: Війна РФ проти України: у Держдепі США відреагували на повідомлення про захоплення в полон двох громадян Китаю
8 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що на Донеччині українські військові взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали у складі російської армії. Він доручив МЗС зв’язатися з Пекіном і зʼясувати позицію китайської влади. Полонені перебувають у СБУ, триває слідство.
Після цього до Міністерства закордонних справ України був викликаний тимчасовий повірений у справах Китаю, щоб «засудити цей факт і вимагати пояснень».
У Держдепартаменті США відреагували на повідомлення про захоплення в полон двох громадян Китаю, які воювали на боці РФ проти України, заявивши, що це викликає занепокоєння.
Міністерство закордонних справ Китаю раніше, коментуючи захоплення в полон двох китайських громадян в Україні, заявило, що перевіряє цю інформацію.
Форум