Доступність посилання

ТОП новини

Журналістку Радіо Свобода Алсу Курмашеву засудили до 6,5 року колонії у справі про поширення «військових фейків»


Алсу Курмашева на засіданні суду в Казані, архівне фото
Алсу Курмашева на засіданні суду в Казані, архівне фото

Верховний суд Татарстану визнав журналістку Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашеву винною у поширенні так званих «фейків» про російську армію (стаття 207.3 КК РФ) і засудив її до шести з половиною років колонії. Про це повідомляє Associated Press із посиланням на керівника пресслужби суду Наталію Лосєву.

Раніше в пресслужбі цього ж суду «Медіазоні» повідомили, що справа «надійшла до суду з грифом «таємно», вона розглядалася в закритому режимі. Associated Press зазначає, що вирок ухвалили минулої п’ятниці, 19 липня.

Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Стівен Капус назвав вирок «глумом із правосуддя» і заявив, що «єдиний справедливий результат – це негайне звільнення Алсу з в’язниці». «Для цієї американської громадянки, нашої дорогої колеги, вже давно час возз’єднатися зі своєю люблячою сім’єю», – сказав Капус.

Алсу Курмашева постійно живе в Празі з 1998 року. У травні 2023 року вона приїхала до рідного міста Казані до хворої матері. «Ми живемо зараз – і «іншого» часу у нас не буде. «Час», звичайно, буде, але може не бути когось із близьких, кому потрібна допомога сьогодні… Я відповідальна за свою сім’ю. За малолітніх дітей, за стару маму», – писала журналістка в листі із СІЗО 18 січня цього року.

2 червня 2023 року, перед вильотом додому, журналістку в аеропорту Казані затримали силовики. У неї вилучили американський та російський паспорти (Алсу має подвійне громадянство) і згодом порушили кримінальну справу про повідомлення про друге громадянство (стаття 330.2 КК РФ). З Алсу взяли підписку про невиїзд та заборонили залишати столицю Татарстану. Розслідування цієї справи тривало кілька місяців. У жовтні 2023 року суд у Казані визнав її винною та оштрафував на 10 тисяч рублів.

Через тиждень після оголошення вироку, 18 жовтня 2023 року, журналістку знову затримали. Їй висунули обвинувачення за частиною 3 статті 330.1 КК РФ («Невиконання встановленого законодавством РФ обов’язків із подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноагентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у галузі військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їхньому отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ»). Через кілька днів суд обрав Курмашевій запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Ще через півтора місяця, 11 грудня 2023 року, слідство порушило кримінальну справу про поширення «фейків» про армію. Журналістку звинуватили в поширенні книги «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яку редакція «Idel.Реалії» презентувала восени 2022 року.

Наприкінці квітня президент США Джо Байден закликав російського лідера Володимира Путіна звільнити Алсу Курмашеву, а також журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича (19 липня суд засудив його до 16 років колонії). «Журналістика – абсолютно точно не злочин», – наголосив Байден.

Затримання Алсу раніше засудили уряди Канади, Чехії, Франції, Польщі та Швеції, а також Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, президент Європейського парламенту, Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ та Верховний комісар ООН із питань правам людини. Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів опублікувала заклик звільнити Алсу.

Міжнародні організації з прав людини та свободи ЗМІ також засудили політично вмотивоване затримання Алсу та закликали до її негайного звільнення. Серед них: Amnesty International, Комітет захисту журналістів, Freedom House, ПЕН-Америка, «Репортери без кордонів», Міжнародна федерація журналістів та Міжнародний інститут преси. Комітет захисту журналістів заявив, що «арешт Алсу Курмашевої є на сьогоднішній день найбільш кричущим прикладом зловживання російським законодавством про іноземних агентів проти незалежної преси».

У листопаді 2023 року правозахисна організація «Репортери без кордонів», «Коаліція жінок у журналістиці», Національний пресклуб, Комітет із захисту журналістів та ще 10 організацій звернулися до держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом «прискорити процес і негайно оголосити» Алсу Курмашеву «неправомірно затримано».

Державний департамент США приділяє «велику увагу» справі Алсу Курмашевої. Про це 18 січня заявив офіційний представник зовнішньополітичного відомства Метью Міллер. Держдепартамент досі не визнав журналістку неправомірно затриманою – за словами Міллера, це не означає, що таких зусиль немає: «Те, що ми досі не ухвалили офіційного рішення про «неправомірне ув’язнення», не свідчить про роботу, яку ми справді виконуємо або про (наші наміри на) майбутнє», – уточнив Міллер.

30 листопада 2023 року проєкт «Підтримка політв’язнів. Меморіал» визнав Алсу Курмашеву політично ув’язненою.

Форум

XS
SM
MD
LG