Євросоюз хоче повернути Грузію на європейський шлях і шукає способи поступово відновити контакти з урядом Грузії. Про це повідомила в інтервʼю Радіо Свобода єврокомісарка з питань розширення Марта Кос.
За словами єврокомісарки, попри порушення на парламентських виборах у Грузії в жовтні та ухвалення суперечливих законів за російським зразком, таких як закон про «іноземних агентів», ЄС не хоче накладати на Тбілісі подальші санкції, які від яких найбільше постраждає грузинський народ. Наразі ЄС призупинив просування Грузії до членства в ЄС та заморозив кошти на підтримку уряду. Водночас ЄС шукає шляхи відновити діалог.
«Найлегше – не говорити. Але щоб говорити, потрібно знати, що ти можеш запропонувати і на що готова інша сторона. Тому зараз ми розглядаємо, як нам побудувати діалог так, щоб повернути Грузію на європейський шлях», – розповіла єврокомісарка і навела приклад Туреччини, яка після замороження вступу в 2019 року тепер відновила діалог на високому рівні з Брюсселем.
«Ми обговорили питання економіки, і ми плануємо ще одне питання щодо міграції», – додала Кос щодо Туреччини.
У випадку Грузії, на переконання Кос, ЄС має бути обережним, щоб не підтвердити помилки керівництва Тбілісі.
«Я думаю, нам слід бути обережними, можливо, почати з контактів на нижчому рівні, а потім подивитися, як це може розвиватися», – сказала єврокомісарка.
«Я не можу погодитися з тим, що ми втратили Грузію, навіть якщо уряд ухвалює один за одним закони, які очевидно суперечать європейським цінностям» – резюмувала Кос.
Грузія отримала статус кандидата на членство в ЄС у грудні 2023 року разом з Україною та Молдовою. Для цього під тиском ЄС влада країни відкликала «закон про іноагентів», однак уже у вересні 2024 року грузинський парламент ухвалив новий пакет законів, а в листопаді прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року. Це викликало протести в країні.
Форум