Комітет захисту журналістів (КЗЖ) закликає владу Угорщини зняти звинувачення у дрібних правопорушеннях з двох журналістів, яких заарештували на парковці, коли вони чекали на премʼєр-міністра Віктора Орбана, щоб поставити йому запитання, йдеться у заяві комітету 3 лютого.
За словами КЗЖ журналістів протримали під вартою протягом трьох годин.
30 січня поліція забрала репортера незалежного інтернет-видання Telex Даніеля Сімора і оператора Ноемі Гомбош з автостоянки біля кіностудії в місті Фот, поблизу столиці Будапешта. Туди Орбан мав прибути на офіційне відкриття кіностудії.
«Угорська влада повинна провести швидке і прозоре розслідування затримання журналістів Telex Даніеля Сімора і Ноемі Гомбош під час заходу, на якому був присутній премʼєр-міністр Віктор Орбан», – заявила Аттіла Монг, представниця КЗЖ в Європі. «Неприпустимо використовувати силу поліції, щоб перешкоджати журналістам ставити запитання державним чиновникам. Це свідчить про явну ескалацію тактики залякування, раніше нечувану в Угорщині».
Журналіст Даніель Сімор розповів КЗЖ, що виданню Telex не дозволили поставити запитання Орбану під час його щорічної підсумкової прес-конференції в грудні, тому вони зареєструвалися для висвітлення відкриття кіностудії і чекали на автостоянці, щоб поставити Орбану кілька запитань про охорону здоровʼя.
За його словами, прессекретар Орбана повідомив, що їхні акредитації на захід були анульовані, а журналістів відвезли до поліцейської дільниці, де їх допитували протягом трьох годин. Поліція порушила проти них кримінальну справу за опір наказам поліції, за що передбачено максимальне покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 доларів США.
На електронний лист КЗЖ до пресслужби премʼєра Угорщини з проханням прокоментувати ситуацію відповіді не було.
Комітет захисту журналістів зазначає, що відколи Орбан повернувся до влади у 2010 році, його правий уряд систематично послаблює захист незалежних ЗМІ.
«Його переконлива перемога на виборах 2022 року призвела до ще більш жорсткого медіа-клімату, а також до запровадження закону російського зразка, спрямованого на придушення ЗМІ, які отримують іноземне фінансування», – йдеться у заяві.
За даними «Репортерів без кордонів» станом на 2022 рік уряд та правляча партія мали фактичний контроль над 80% ЗМІ в Угорщині.
Форум