Київський міжнародний інститут соціології у травні провів опитування громадської думки із нагоди п’ятиріччя каденції президента Володимира Зеленського. Результати інститут опублікував 5 червня.
Зокрема, учасникам поставили питання, наскільки, на їхню думку, Зеленський виконав передвиборчі обіцянки за п’ять років роботи на посаді.
«18% респондентів відповіли, що В. Зеленський виконав більшість або всі обіцянки (з них про виконання всіх обіцянок говорять 5%). Майже стільки ж вважають, що він виконав близько половини обіцянок, а 50% вважають, що він виконав меншість або жодної з обіцянок (з них 25% вважають, що він не виконав жодної обіцянки)», – йдеться в пресрелізі за підсумками опитування.
Читайте також: Опитування: 47% росіян вважають допустимим катування підозрюваних
Водночас КМІС вказує на важливість розуміння причин, з яких, на думку пересічних українців, Зеленський не зміг виконати пункти своєї передвиборчої кампанії.
За результатами опитування, респонденти називали такі причини:
- наявність «нечесних, корумпованих людей у команді» – 50% учасників
- брак компетентних людей у команді – 32%
- повномасштабне вторгнення – 31%
- недосвідченість і брак компетентності – 27%
- вплив олігархів – 26%
- власна корумпованість – 14%
- вплив інших країн – 10%
- «опозиційні сили розхитували ситуацію і заважали працювати» – 10%
- нереалістичність обіцянок – 9%
- інше – 1%
- важко сказати – 5%
«У додаткових запитаннях у відкритій формі респонденти найчастіше пригадували такі обіцянки, як завершення війни на Донбасі, боротьба з корупцією та покращення добробуту населення (і, вочевидь, ці виміри відігравали важливу роль, коли респонденти оцінювали виконання Президентом передвиборчих обіцянок). При цьому серед основних успіхів Президента на своїй посаді українці говорять про стійкість у відсічі російській агресії та міжнародну діяльність, спрямовану на посилення підтримки України у війні», – йдеться в комантері виконавчого директора КМІС Антона Грушецького.
Він також звернув увагу, що українці здебільшого фокусуються не на самому президенті, а на його оточенні. Зокрема, найбільше учасників називали кадрову політику серед головних проблем разом із корупцією та повномасштабною війною.
«Враховуючи що до Президента зберігається висока довіра в суспільстві, релевантні та прозорі (для громадськості) кадрові рішення дозволять підтримувати суспільну легітимність у цей важкий період», – додав Грушецький.
Соціологи опитали 1 002 респонденти, які живуть в усіх вільних регіонах України.
У лютому опитування КМІС показало, що відставка Валерія Залужного з посади головнокомандувача Збройних сил України негативно вплинула на довіру до президента України Володимира Зеленського.
Форум