Цілодобовий домашній арешт виконувача обов’язків начальника «Київського метрополітену» Віктора Вигівського ускладнить роботу метро, заявили в Київській міській державній адміністрації 25 липня.
За заявою міської адміністрації, запобіжний захід «ускладнює процес керування столичною підземкою – критично важливим підприємством».
Також КМДА вказує на те, що сьогодні ж суд має обрати запобіжний захід начальнику служби колії, тунельних споруд і будівель комунального підприємства «Київський метрополітен».
«Таким чином, під час завершального етапу відновлення ділянки між станціями «Деміївська» та «Либідська» робота підприємства буде ускладнена», – вважають у адміністрації.
Читайте також: Аварія у метро: керівнику «Київського метрополітену» обрали запобіжний захід – прокуратура
КМДА заявляє, що причинами виникнення аварійної ситуації на перегоні між станціями метро «Деміївська» – «Либідська» стали неякісні проєктні рішення та будівельні роботи при спорудженні цієї ділянки.
«Міська влада наполягає на неупередженому розслідуванні та вбачає у діях правоохоронців політичний тиск і намагання дестабілізувати роботу метрополітену», – додає пресслужба.
При цьому, як заявляє метрополітен, ремонтні роботи в тунелі між станціями «Деміївська» та «Либідська» триватимуть, що відновити рух до осені.
Сьогодні суд обрав запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту для виконувача обов’язків начальника комунального підприємства «Київський метрополітен» у межах провадження щодо підтоплення тунелів між станціями «Деміївська» та «Либідська».
Читайте також: У прокуратурі спростовують заяву КМДА про неякісне будівництво тунелю у київському метро
Напередодні у прокуратурі заявили, що мають результати експертизи, які спростовують заяви КП «Київський метрополітен» про начебто неякісне будівництво тунелів між затопленими станціями. Мер Києва Віталій Кличко назвав ці заяви прокуратури маніпулятивними і повідомив про політичний тиск.
8 грудня минулого року в Київській міській держадміністрації повідомили про зупинення руху поїздів метро на ділянці між станціями «Теремки» – «Деміївська»: загалом це шість станцій. Влада пояснила, що через «нерівномірні процеси розущільнення, віброповзучості навколоґрунтового масиву і навантаження на тунельну оправу з’явився ризик втрати стійкості тунельних споруд».
Форум