Документи про розірвання договору про дружбу з Росією вже готові – про це заявив у Києві голова Міністерства закордонних справ Павло Клімкін.
«Ці документи вже підготовлені, весь пакет, про це можу сказати. Це завжди було нашою позицією, тому ми його опрацювали. В найближчі дні ми внесемо його формально», – анонсував міністр.
В Клімкіна не викликає сумнівів те, що російська сторона порушила всі положення угоди.
«Росія, по-перше, порушила все, що можливо в цьому договорі, починаючи з преамбули, всі статті. По-друге, звичайно, є юридична сторона, є політична, але є й емоційна сторона. Про яку дружбу, про яке співробітництво може йти мова?», – стверджує він.
Читайте також: «Кремль прокоментував ідею розриву Договору про дружбу між Україною та Росією»
28 серпня президент України Петро Порошенко заявив, що очікує від МЗС необхідний пакет документів для початку реалізації процесу припинення Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.
Цей документ був підписаний 1997 року, нині є чинним. Він, серед іншого, передбачає, що сторони «поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів», а також «будують відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги до суверенної рівності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою».
Документ був укладений на термін у десять років – у 2008 році його дію було автоматично продовжено. Аби розірвати договір, Україна має офіційно сповістити Росію не пізніше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду – тобто до жовтня 2018 року.
Читайте також: «Від «давно пора» до «виборча технологія»: реакції на ідею розриву «великого» договору з Росією»
У березні 2014 року Росія анексувала український півострів Крим. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму порушенням міжнародного права і засудили дії Росії як незаконні, країни Заходу запровадили проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».
Від квітня 2014 року після російської анексії Криму на частині Донбасу триває збройний конфлікт. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній агресії і підтримці сепаратистів. Кремль, попри численні докази, відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці». За даними ООН, за час конфлікту загинули понад 10 тисяч людей.
НА ДОТИЧНУ ТЕМУ:
Від «давно пора» до «виборча технологія»: реакції на ідею розриву «великого» договору з Росією
Представник Порошенка: частина договорів у рамках СНД має залишитися
Україна повинна денонсувати «Великий договір» із Росією у повному обсязі
Росії невигідно денонсувати угоду про дружбу з Україною – Бабін
20 років Договору про дружбу України і Росії. Окупація Криму і війна на Донбасі ознака дружби?