Росія посилює взаємодію з військовими режимами країн африканського Сахелю, йдеться в звіті американського Інституту дослідження війни від 4 квітня.
«Росія зміцнює свої стратегічні зв’язки з хунтами Альянсу сахельських держав (AES), концентруючи зусилля для посилення російського впливу в Африці», – заявляють аналітики.
Інститут вказує на саміт AES, який відбувся в Москві 3 квітня – на ньому, зокрема, Росія, Малі, Нігер і Буркіна-Фасо домовилися «встановити стратегічне партнерство та посилити нещодавно створені спільні збройні сили AES». Це робить Росію першою країною, яка визнала тристоронні об’єднані сили, утворені 6 липня 2024 року.
Читайте також: Лавров заявив про готовність РФ «підвищити боєздатність» Малі, Нігеру і Буркіна-Фасо
Установа зазначає, що Росія погодилася надати сучасну зброю та військову підготовку для майбутніх об’єднаних сил AES чисельністю в 5 000 людей, які будуть розгорнуті в центральному регіоні Сахеля.
Аналітики цитують оцінку «Африканського файлу» проєкту Critical Threats, за якою підтримка AES є довгостроковою стратегією Росії, спрямованою на просування своїх геополітичних цілей щодо підриву впливу Заходу в Африці та загрози південному флангу НАТО.
«Провідна роль Росії у військовій підготовці та закупівлі озброєння для AES може принести додаткові вигоди у формі або незаконних домовленостей, які можна правдоподібно заперечувати, або законних угод про концесію ресурсів, які нададуть Кремлю доступ до багатого на енергоносії та корисні копалини регіону з потенційно величезними обсягами золота, урану та інших цінних природних ресурсів», – йдеться в документі.
Читайте також: США оголосили посла Південно-Африканської Республіки персоною нон ґрата
На саміті в Москві міністр закордонних справ Малі Абдулає Діоп назвав Україну «спонсором тероризму».
Речник МЗС України Георгій Тихий у відповів заявив, що Діоп «представляє нелегітимну хунту, яка узурпувала владу і покладається на російських найманців для збереження свого правління».
У Малі в липні 2024 року загинули десятки найманців ПВК «Вагнер», які разом із малійськими військовослужбовцями потрапили в засідку, організовану туарегами – етнічною групою, яка населяє район Сахари. Джерело Російської служби Бі-Бі-Сі, яке раніше служило в російському угрупованні, говорило, що тоді загинули щонайменше 82 найманці, і це були найбільші втрати «вагнерівців» за час їхньої присутності в Африці.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов згодом підтвердив повідомлення про причетність Києва до вбивства російських найманців у Малі. Він повідомив, що Україна передала місцевим повстанцям «усю необхідну інформацію, яка дозволила провести успішну операцію». Після цього влада Малі та Нігеру заявила про розрив дипломатичних відносин з Україною, звинувативши Київ у підтримці терористичних груп.
Форум