Доступність посилання

ТОП новини

Іран розкритикував резолюцію МАГАТЕ щодо нього як «неконструктивну»


Правління МАГАТЕ, до складу якого входять 35 країн, 5 червня проголосувало за ухвалення резолюції, поданої Великою Британією, Францією й Німеччиною
Правління МАГАТЕ, до складу якого входять 35 країн, 5 червня проголосувало за ухвалення резолюції, поданої Великою Британією, Францією й Німеччиною

Іран розкритикував резолюцію Ради керівників Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка закликала Тегеран посилити співпрацю з ядерною агенцією ООН.

Правління МАГАТЕ, до складу якого входять 35 країн, 5 червня проголосувало за ухвалення резолюції, поданої Великою Британією, Францією й Німеччиною.

Міністерство закордонних справ Ірану заявило, що «рішуче засуджує» резолюцію, яку назвало «політичним і неконструктивним» кроком.

МЗС додало, що Тегеран «відданий продовженню технічної співпраці» з МАГАТЕ за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї і Угодою про гарантії з МАГАТЕ.

Напередодні голосування Іран попередив, що відреагує на резолюцію.

Бехруз Камалванді, речник Організації з атомної енергії Ірану, після ухвалення резолюції заявив, що Тегеран «почав вживати заходів» у відповідь на голосування. Він не уточнив, яких саме.

«Минулий досвід повинен був довести їм [Заходу], що Іран не відступає від своїх невід’ємних прав, зіштовхнувшись із політичним тиском», – сказав він.

Nour News, іранське видання, пов’язане з Алі Шамхані, старшим політичним радником верховного лідера Ірану, попередило 6 червня, що чинення тиску на Тегеран лише спонукатиме його до розширення своєї ядерної програми.

Тим часом газета Kayhan, головний редактор якої призначається верховним лідером, 6 червня зажадала вислати з Ірану всіх інспекторів МАГАТЕ.

Рада керівників Міжнародного агентства з атомної енергії 5 червня схвалила резолюцію, яка закликає Іран активізувати співпрацю з МАГАТЕ і переглянути своє рішення про заборону доступу інспекторам агентства.

За словами дипломатів, резолюція, запропонована Великою Британією, Францією і Німеччиною, була ухвалена 20 голосами проти 2, 12 – утрималися. Росія і Китай проголосували проти.

Ця резолюція була ухвалена услід за резолюцією, підтриманою 18 місяців тому, яка наказувала Ірану негайно відповісти на запитання інспекторів МАГАТЕ про походження частинок урану, знайдених на його незаявлених об’єктах.

Після ухвалення попередньої резолюції перелік проблем, з якими стикається МАГАТЕ в Ірані, розширився, і нова резолюція вимагає від Ірану вирішити ці численні проблеми.

Наприкінці минулого літа Тегеран заборонив багатьом високопоставленим експертам МАГАТЕ брати участь в інспекційній групі, що, за словами генерального директора агентства Рафаеля Ґроссі, було «непропорційним і безпрецедентним», а також «серйозним ударом» по місії МАГАТЕ.

Минулого місяця Ґроссі відвідав Іран, сподіваючись вирішити згадані питання і розширити моніторинг МАГАТЕ на ті частини ядерної програми Ірану, які були охоплені угодою 2015 року з великими державами.

Угода розпалася після того, як Іран відповів на вихід із неї США в 2018 році, відмовившись від її положень, включаючи моніторинг МАГАТЕ такої діяльності, як виробництво деталей для центрифуг, машин, які збагачують уран.

Наразі агентство не знає, скільки їх має Іран і де вони розташовані.

Форум

XS
SM
MD
LG