Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії завершили перевірку на трьох об’єктах в Україні, заявив його очільник Рафаель Маріано Ґроссі 3 листопада.
За повідомленням, перевірка пройшла в Інституті ядерних досліджень у Києві, на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті в Жовтих Водах та Виробничому об’єднанні «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» в Дніпрі.
На основі оцінки результатів та інформації, наданої Україною, агентство виснувало, що не знайшло жодних ознак незадекларованої ядерної активності чи матеріалів на цих локаціях.
Читайте також: Пентагон: немає ознак того, що Путін вирішив застосувати «брудну бомбу», але розмови про це є «небезпечними»
Інспектори також зібрали зразки довкілля для аналізів у лабораторіях МАГАТЕ. Як пояснили в агентстві, це поширений безпековий захід, аби зібрати дані про пов’язану з радіоактивними матеріалами діяльність, яка має або мала місце в цих локаціях.
«Наша технічна та наукова оцінка результатів, яку ми наразі провели, не показала жодних ознак незаявленої ядерної діяльності та матеріалів у цих трьох місцях. Крім того, якнайшвидше ми повідомимо про результати відбору проб навколишнього середовища», – сказав Ґроссі.
За його словами, МАГАТЕ готова проводити подальші перевірки в Україні за потреби.
Читайте також: МЗС Росії використало фото зі Словенії та Мексики для заяв про «брудну бомбу України»
Інспектори Міжнародного агентства атомної енергії почали перевірку двох об’єктів в Україні на запит Києва 31 жовтня.
Україна подала запит до МАГАТЕ після того, як Росія звинуватила Київ у можливому виробництві «брудних бомб» у двох місцях, які перебувають під гарантіями МАГАТЕ і які регулярно відвідують інспектори агентства.
1 листопада Державна інспекція ядерного регулювання України закликала позбавити Росію прав та привілеїв у Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).
Держатомрегулювання пояснило свою вимогу тим, що, попри відповідні резолюції Генасамблеї ООН, Ради керівників МАГАТЕ, а також постійну присутність експертів агентства на Запорізькій АЕС, російські загарбники «продовжують застосовувати засоби силового та психологічного впливу на персонал та практику незаконного втручання у технологічний процес експлуатації ядерних установок» ЗАЕС.