Індія вслід за Китаєм планує перестати приймати нафтові танкери з «тіньового флоту» Росії, що підпали під санкції США, пише 13 січня видання Bloomberg з посиланням на двох індійських чиновників.
Високопоставлений індійський чиновник повідомив журналістам, що суднам, які потрапили під санкції, не дозволять розвантажуватися. Це не стосується суден, зафрахтованих до 10 січня, за умови, що вони розвантажаться до 12 березня.
Також, за словами одного з них, банки Індії вимагатимуть сертифікати походження вантажу, щоб отримати гарантії, що сира нафта не надходить від санкційних постачальників.
Нафтопереробні заводи Індії готуються до переговорів про термінове постачання сировини з Близького Сходу, додав один зі співрозмовників Bloomberg.
Раніше агенція Bloomberg повідомляла, що три танкери з російською нафтою зупинилися у водах Жовтого моря біля східного узбережжя Китаю після того, як 10 січня вони опинилися під американськими санкціями.
Усі три судна, за даними аналітичної компанії Kpler (вони підтверджуються даними сервісу Marinetraffic), вийшли з російського порту Козьмино неподалік від Находки в Приморському краї на початку січня. Сумарно вони везуть понад два мільйони барелів нафти.
10 січня США запровадили санкції щодо понад 30 російських нафтосервісних компаній. Згодом керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що США оголосили «масштабний пакет» санкцій проти Росії. Зокрема, за його даними, обмеження запроваджені проти 184 танкерів тіньового флоту та 14 членів ради директорів «Росатому».
Росія використовує старі танкери – часто незастраховані і з незрозумілим правом власності – для експорту сирої нафти і нафтопродуктів за кордон, незважаючи на санкції ЄС та G7. Ця діяльність також викликає побоювання щодо ризику екологічних катастроф, у тому числі великих розливів нафти. В рамках систематичних зусиль РФ, спрямованих на обхід ЄС, «тіньовий флот» забезпечує ключове фінансове підґрунтя для Росії в її війні проти України.
Форум