Європейська комісія 6 травня презентувала план дій для повної відмови Євросоюзу від російських енергоносіїв.
За повідомленням виконавчого органу, ЄС скоротив частку імпорту російського газу з 45% до 19% завдяки плану REPowerEU. Водночас у 2024 році ЄС спостерігав відновлення імпорту російського газу. Відтак Єврокомісія представила дорожню карту, щоб забезпечити «повне припинення залежності ЄС від російської енергії, забезпечуючи водночас стабільні постачання енергії та ціни по всьому ЄС».
Читайте також: Десять країн ЄС закликали повністю заборонити імпорт російського газу
«Дорожня карта передбачає поступове виведення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків ЄС у скоординований та безпечний спосіб, поки ЄС переходить на чисту енергію», – йдеться в повідомленні.
Комісія додає, що країни блоку підготують національні плани до кінця 2025 року, в яких буде викладено, як вони сприятимуть поступовому припиненню імпорту російських енергоносіїв.
Дорожня карта включає такі заходи:
- припинення імпорту російського газу до кінця 2027 року через покращення прозорості, моніторингу та відстеження російського газу на ринках ЄС. Пропонується запобігати новим контрактами із постачальниками російського газу, а контракти про негайне постачання будуть припинені до кінця 2025 року
- нові заходи для вирішення проблеми «тіньового флоту» Росії – суден для транспортування нафти, які Москва використовує для обходу санкцій
- обмеження нових контрактів за участі Агентства Євроатому з постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів із Росії
У Єврокомісії вважають, що дорожня карта REPowerEU зменшить ризики безпеки, з якими стикається ЄС, забезпечивши зниження залежності від російської енергетики.
«Чистіша та незалежна енергетична система допомагає стимулювати економіку, а також робить величезний внесок у амбіції Європи щодо декарбонізації», – заявляє пресслужба комісії.
Наступного місяця Єврокомісія планує висунути законодавчі пропозиції на підтримку дорожньої карти.
У квітні агентство Reuters повідомило з посиланням на посадовця ЄС, що Європейська комісія оцінює, чи може вона законодавчо заборонити компаніям Євросоюзу підписувати нові контракти на постачання російського викопного палива.
Форум