Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відреагувала на події в сепаратистському регіоні Абхазії, де спалахнули протести через наміри «влади» схвалити інвестиційну угоду з Росією, повідомляє проєкт Радіо Свобода Эхо Кавказа.
Зурабішвілі у своїй заяві засудила те, що «сьогодні Росія робить прискорені кроки в напрямку анексії Абхазії, вимагаючи від грузинської влади згоди на делімітацію де-факто кордону».
«Це є неприпустимим і принципово ігнорує всю логіку «поступок» уряду Грузії, які нібито можуть змусити змінити політику Росії. Цим політика не зміниться, а навпаки, прискориться, і це видно щодня», – наголосила президентка.
«В окупованій Абхазії відбувається спроба впровадити російське законодавство, чому протистоїть громадянське суспільство. Хочу висловити солідарність із ними», – додала вона.
Учасники акції вимагають законодавців регіону відмовитися від суперечливої угоди з Москвою, яка надає пільговий режим російським забудовникам.
На переговори з протестувальниками вийшли голова МВС Роберт Кіут та голова Служби держбезпеки Дмитро Кучуберія, які пообіцяли передати вимоги учасників акції очільнику регіону Аслану Бжанії.
За повідомленнями місцевих медіа, спроба ратифікувати угоду 14 листопада провалилася через протести. Але тепер їхні учасники хочуть, щоб сесія законодавчого органу проголосувала за повне скасування угоди.
Останніми тижнями в регіоні загострюється напруга – опозиційні активісти вимагають припинити домінування Росії в регіоні та його економіці.
Більшість країн досі визнають Абхазію частиною Грузії, але її економіка майже повністю залежить від Москви, яка виплачує зарплати державним посадовцям, а також соціальні виплати жителям.
Абхазія і Південна Осетія вийшли з-під влади Грузії після розпаду Радянського Союзу на початку 1990-х років. Абхазія проголосила незалежність після війни з Грузією у 1993 році. Тоді незалежність Абхазії не визнала ані Грузія, ані інші держави світу.
У серпні 2008 року почалася війна між Росією і Грузією. Провину за початок воєнних дій кожна зі сторін перекладає на противника. П’ятиденна війна забрала сотні життів і позбавила домівок тисячі людей. Цю війну назвали першою європейською війною 21-го століття.
Після війни у 2008 році Росія визнала «незалежність» сепаратистських регіонів Грузії Абхазії і Південної Осетії. В обох регіонах є російські війська і бази.
Крім Росії, рішення Сухумі й Цхінвалі про незалежність визнали також Нікарагуа, Венесуела і Науру. Тбілісі й країни Заходу вважають ці території окупованими регіонами Грузії.
Форум