Доступність посилання

Голова ЦВК розповів, чи можливо в Україні провести вибори онлайн або поштою


Олег Діденко зауважив, що поштове чи електронне голосування дуже піддаються дискредитації
Олег Діденко зауважив, що поштове чи електронне голосування дуже піддаються дискредитації

Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко вважає, що станом на зараз Україна не готова до проведення виборів онлайн чи поштою. Про це він розповів в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Я часто говорю, що повоєнні вибори – це не місце для експериментів. Вони дуже, з одного боку, складні будуть і, з іншого боку, дуже відповідальні. Тому такі якісь кардинальні нововведення – це дуже небезпечні речі, які можуть негативно вплинути і дестабілізувати ситуацію. Якщо конкретно говоримо про електронне голосування, поштове голосування, моє особисте переконання і переконання Центральної виборчої комісії... Ми, до речі, вчора обговорювали питання поштового голосування, питання електронного голосування в нас уже давно зняте. На моє переконання, станом на зараз Україна не готова до таких нововведень», – заявив він.

Читайте також: Не для підготовки до виборів – голова ЦВК пояснив, навіщо комісія оновлює дані

За його словами, поштове голосування, яке використовується в низці країн, має як переваги, так і недоліки. Діденко каже, що для України це зовсім нова форма голосування і це небезпечна форма, тому що воно «абсолютно не захищене від спроб втручання».

«Тобто при поштовому голосуванні неможливо, я не побоююсь цього слова, забезпечити таємницю голосування. Ніхто не знає, хто де і як заповнює бюлетені. Це відбувається у неконтрольованому середовищі. Третій фактор – це робота пошти. Ми досліджуємо під час воєнного стану досвід інших країн, як це відбувається у світі, і дуже різна практика по світу. Є країни, де пошти прочитують дуже чітко, а є, де геть нечітко. І коли держава, з одного боку, візьме на себе обов'язок сказати: «От ви можете проголосувати поштою», а потім ці бюлетені не будуть отримані вчасно і враховані, не сприятиме це довірі», – пояснює голова ЦВК.

Він також зауважив, що поштове чи електронне голосування дуже піддаються дискредитації: якщо хтось з суб'єктів незадоволений, почне хвилю і заявлятиме про фальсифікації – «спростовувати практично нереально».

Щодо електронного голосування конкретні пропозиції навіть не напрацьовувалось, тому що принаймні в ЦВК однозначно зрозуміло, що це передчасно, каже Діденко і додає, що, схоже, «в державі теж всі це розуміють».

18 лютого президент США Дональд Трамп висловився щодо необхідності проведення виборів в Україні, зазначивши, що це зумовлено «об’єктивною ситуацією».

Днями під час виступу на основній сесії Мюнхенської конференції з безпеки Зеленський сказав, що «готовий говорити про вибори в Україні», але, за його словами, українці «абсолютно не хочуть виборів – бояться, що ми втратимо режим воєнного стану, якщо будуть вибори, солдати повернуться додому і Путін окупує всю територію».

Володимир Зеленський обіймає посаду президента з весни 2019 року, а Верховна Рада України обиралась на дострокових виборах у липні 2019 року. Термін повноважень як президента, так і парламенту – 5 років.

Однак вибори не можуть проводитись під час воєнного стану, який запроваджений з початку російської повномасштабної агресії проти України і діє досі.

Форум

XS
SM
MD
LG