Рівень загрози на Запорізькій атомній електростанції достатньо високий, проте в разі її підриву наслідки не будуть подібні до Чорнобильської катастрофи – про це в ефірі національного телемарафону розповів голова Державної інспекції ядерного регулювання України Олег Коріков 27 червня.
Коріков вказав на мінування Запорізької АЕС, а також прилеглої до неї території, так само як і зброю та боєприпаси, які російські війська зберігають на території станції.
«Кілька тижнів тому окупанти відключили онлайн-передачу даних датчиків радіаційного моніторингу в межах проммайданчика, таким чином зараз інформація про стан радіаційну обстановку в межах проммайаднчика передається на папері й телефоном колег із МАГАТЕ», – додав він.
Водночас Коріков прокоментував наслідки можливого підриву ЗАЕС, вказавши на те, що всі шість ректорів станції зараз зупинені і не працюють протягом понад дев’яти місяців.
Читайте також: Перестрахуватись від «другого Чорнобиля» та «мавп із гранатами». Що треба знати про «теракт» на Запорізькій АЕС?
«Тобто стан залишкового тепловиділення в паливі досить невеликий, і фактично за теперішньої ситуації аерозольного впливу на територію і населення ми не очікуємо. Можливе забруднення території, прилеглої до промислового майданчика, річки Дніпро і далі так, як складатиметься метеорологічна обстановка. Але це все вкрай небезпечно», – сказав він.
Єдиним варіантом забезпечення безпеки станції, за словами голови ДІЯРУ, є її деокупація, демілітаризація і повернення під контроль легітимного оператора – НАЕК «Енергоатом», та українського регулятора.
Коріков вказав на різницю між ситуаціями на ЗАЕС та на Чорнобильській станції, де сталася аварія 1986 року.
«На Чорнобильській АЕС, коли аварія відбулася, енергоблок 4 був на потужності і, відповідно, обсяг залишкових тепловиділень був дуже великий. І фрагменти активної зони вийшли за межі реактора, були фактично на вулиці, й аерозольний викид був дуже великим... Тут, на ЗАЕС ми маємо корпусний тип реакторів, є і корпус реактор, і гермооболонка, які забезпечують бар’єри на шляху розповсюдження радіаційних продуктів у довкілля. І зупинений стан реакторів – це також, з точки зору ризиків, сприятливий фактор», – перелічив він.
Читайте також: Йдеться про ядерний шантаж – Юсов про ймовірну підготовку РФ теракту на ЗАЕС
Відтак Коріков висловив сподівання на те, що наслідки в разі вибуху на станції, хоча й небезпечні, не будуть настільки ж руйнівними, як на ЧАЕС.
Днями керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що російські війська додатково замінували окуповану Запорізьку АЕС.
21 червня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що його представники не помітили жодних мін на водоймі-охолоджувачі, хоча визнало, що російські війська замінували ділянки на території ЗАЕС та навколо неї.
Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року.