У четвер в останній момент виникли розбіжності в деталях угоди про припинення вогню в обмін на звільнення заручників в Газі, американські посланці працюють над їх вирішенням, заявив агенції Reuters американський чиновник.
Суперечка точилася навколо особистостей кількох ув’язнених, яких визнане США та ЄС терористичним угруповання «Хамас» вимагає звільнити, сказав чиновник. За його словами, питання, як очікується, буде вирішено найближчим часом.
Він зазначив, що над цим питанням працюють посол президента Джо Байдена на Близькому Сході Бретт Макгерк і посол новообраного президента Дональда Трампа Стів Віткофф – обидва перебувають у Досі з катарськими та єгипетськими переговорниками.
«Ми знаємо про ці питання і працюємо над ними з ізраїльським урядом, а також з іншими партнерами в регіоні. Ми впевнені, що ці деталі реалізації можуть бути узгоджені, і що угода буде укладена в ці вихідні», – окремо заявив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.
Передбачається, що угода, досягнута в середу, почне реалізовуватися в неділю.
Водночас агенції АР американський чиновник, обізнаний з ходом переговорів, повідомив, що «Хамас» в останню хвилину вніс зміни, які стосуються відстані, на яку ізраїльські війська відійдуть від одного густонаселеного району в Газі, який чиновник не назвав. За його словами, очікується, що це питання буде вирішено швидко, і припинення вогню почнеться, як і планувалося, на цих вихідних.
У канцелярії прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху 16 січня заявили, що «Хамас» намагається в останній момент переглянути кілька положень досягнутих напередодні домовленостей про припинення вогню в Секторі Гази та звільнення заручників.
Про домовленості про тимчасове припинення вогню та звільнення частини ізраїльських заручників, захоплених під час нападу 7 жовтня 2023 року, було оголошено напередодні. Стверджувалося, що угода розпочне діяти 19 січня.
Ізраїльські ЗМІ наводять умови угоди. Згідно з ними, «Хамас» звільнить 33 ізраїльські заручники. Ізраїль у відповідь зобов’язується звільнити ув’язнених, визнаних винними у співпраці з «Хамасом» та у нападах на ізраїльтян. В обмін на кожного цивільного заручника «Хамас» отримає 30 засуджених, на кожного військовослужбовця – 50 засуджених. Не уточнюється, скільки з заручників є живими, а щодо скількох ідеться про передачу тіл.
Угода передбачає припинення вогню на шість тижнів, надсилання до Сектора Гази 600 вантажівок із гуманітарною допомогою та поступове виведення військ Армії оборони Ізраїлю з цієї території.
Інформацію про досягнуту угоду та швидке звільнення заручників також підтвердив обраний президент США Дональд Трамп. Чинний президент США Джо Байден привітав угоду, зазначивши, що важливу роль у її досягненні відіграла американська дипломатія. Серед посередників були також Катар та Єгипет.
Бойові дії в підконтрольній «Хамасу» Газі розпочалися після нападу бойовиків угруповання на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, під час якого загинуло близько 1200 людей, а близько 250 стали заручниками. Частина цих людей була звільнена під час обмінів. Наразі, за оцінками ізраїльських спецслужб, у полоні «Хамасу» залишається 99 заручників, частина з них мертві.
У відповідь на напад 7 жовтня Ізраїль розпочав масштабну військову операцію, під час якої, за даними підконтрольного «Хамасу» міністерства охорони здоров’я Гази, було вбито понад 45 тисяч жителів цієї території (незалежного підтвердження ці дані не мають, так само не уточнюється, скільки серед убитих було бойовиків, а скільки – цивільних). Також ізраїльські військові вбили багатьох вищих керівників «Хамасу» та знищили значну частину військової інфраструктури угруповання.
Форум