Міністри фінансів «Групи семи» (G7) заявили про «прогрес» у пошуку способів використання прибутків від заморожених російських активів для допомоги Україні за підсумками зустрічі в Італії, що завершилася 25 травня.
Конкретну пропозицію планують представити на саміті лідерів G7 наступного місяця.
Пошук креативних, але юридично обґрунтованих рішень був головною темою дводенної зустрічі «Групи семи» в Стрезі, північна Італія, у той час, як Київ продовжує закликати до збільшення коштів від західних союзників у війні з Росією.
«Ми досягаємо прогресу в наших обговореннях щодо можливих шляхів використання прибутків, отриманих від заморожених російських суверенних активів, на користь України, відповідно до міжнародного права і наших відповідних правових систем», – йдеться в проєкті заяви, який цитують західні агенції. Деталей там не наведено.
Міністр фінансів України Сергій Марченко брав участь у засіданні 25 травня.
21 травня Рада Європейського союзу ухвалила рішення залучити прибутки від заморожених державних активів Росії на допомогу Україні – про це заявило, зокрема, головування Бельгії в Раді ЄС.
«Рада ЄС підтвердила свою згоду використати надприбуток від заморожених активів Росії для підтримки військової оборони та відновлення України на тлі російської агресії», – йдеться в повідомленні.
Міністр закордонних справ Ян Ліпавський повідомив, що сума прибутків від заморожених активів Центробанку Росії за цей рік може сягати 74 мільярдів крон (трохи менше ніж 3 мільярди євро).
«90% виручених коштів піде на військову підтримку. Росія повинна заплатити за збитки, завдані її загарбницькою війною», – заявив він.
Посли країн ЄС у Брюсселі 8 травня схвалили схему використання доходів від заморожених у Євросоюзі російських активів на потреби оборони України.
Прибуток від активів Росії, заморожених у відповідь на її вторгнення в Україну, становить кілька мільярдів євро на рік.
У Європі заморожено близько 210 мільярдів євро активів Банку Росії. Загальна вартість заморожених активів російського Центробанку у світі становить, за різними підрахунками, від 260 до 350 мільярдів євро. Країни Заходу обговорюють також питання про можливу конфіскацію цих активів, проте воно повʼязане з більшими юридичними труднощами, ніж використання доходів від них.
Форум