Погрози прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо не зупинять імпорт електроенергії в Україну, але його політика може завдати шкоди самій Словаччині, зазначив президент Володимир Зеленський.
«Схоже, Путін (президент РФ Володимир Путін – ред.) доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», – повідомив він.
Президент наголосив, що «потреба України в імпорті електроенергії виникла лише через окупацію Росією Запорізької АЕС та знищення значної частини української теплової та гідрогенерації».
Зеленський додав, що завдяки роботі енергетиків та співпраці з ЄС, США, Британією, Норвегією, Японією та іншими партнерами блекауту в Україні вдалося уникнути.
Президент заявив, що «недалекоглядна політика Фіцо залишила Словаччину без компенсації за втрату російського газу, а тепер країна може позбутися щонайменше 200 млн доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику».
«Так, імпорт електрики для порятунку небезкоштовний, і це значні кошти. По-третє, для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини буде вигідніше з усіх поглядів співпрацювати з сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів, і тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей», – написав Зеленський.
За його словами, «частка Словаччини в імпорті електроенергії України становить 19%. Уряд України працює з сусідами, щоб зберегти необхідний обсяг постачання». Зеленський наголосив, що «Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і Фіцо повинен поважати загальноєвропейські правила».
«Будь-які свавільні рішення в Братиславі чи накази з Москви для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинки імпорту електроенергії в Україну, але точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою», – додав глава держави.
Раніше прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна розгляне дії у відповідь на припинення Україною транзиту російського газу з 1 січня.
У жовтні український прем’єр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції з головою уряду Словаччини Робертом Фіцо вже заявляв, що Україна не продовжуватиме угоду з Росією на транзит енергоносіїв після завершення терміну дії.
Обсяг постачання російського газу до Європи через Україну відносно невеликий. У 2023 році Росія поставила через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу – лише 8% пікових потоків російського газу до Європи через різні маршрути в 2018–19 роках.
Росія витратила пів століття на формування своєї частки європейського газового ринку, яка на піку становила 35%. Але Москва втратила свою частку на користь таких конкурентів як Норвегія, США та Катар після російського масштабного вторгнення в Україну в 2022 році, що спонукало ЄС скоротити свою залежність від російського газу.
Газопровід радянських часів Уренгой-Помари-Ужгород доставляє газ із Сибіру через місто Суджа, яке зараз перебуває під контролем українських військових, у Курській області Росії. Далі йде через Україну до Словаччини.
У Словаччині газопровід розгалужується на два маршрути до Чехії та до Австрії. Словаччина отримує близько 3 млрд кубометрів від «Газпрому» на рік, що становить приблизно дві третини її потреб.
Росія від початку вторгнення атаку українські об’єкти критичної інфраструктури. За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Словаччина є однією з європейських країн, з яких Україна імпортує електроенергію.
Форум