Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив 23 січня на засіданні Ради безпеки країни, що організована група осіб, яка отримує фінансування з-за кордону та пов’язана зі словацькою опозицією, планує «державний переворот».
Про ситуацію на засіданні доповідали представники Словацької інформаційної служби (SIS, головна спецслужба країни), яку очолює син заступника голови владної партії, її представляє і сам Фіцо. За даними SIS, як зазначив президент Словаччини Петер Пеллегріні, антиурядові протести в країні організовує «структура осіб і організацій», у тому числі іноземців, з метою «зростання напруженості» в країні. Президент Словаччини, на відміну від Фіцо, не згадував про готування державного перевороту.
22 січня Роберт Фіцо заявляв, що деякі іноземці, які раніше нібито брали участь у готуванні протестів у Грузії, прибули до країни з метою перетворення мирних протестів на заворушення. За його словами, опозиція могла скористатися цим і влаштувати «Майдан», який міг повалити владу або змусити його піти у відставку.
Проєвропейська опозиція Словаччини назвала заяви Роберта Фіцо «сміховинними». Одна з громадських організацій, які проводять антиурядові мітинги, зазначила, що основу повідомлення спецслужб становили згенеровані ChatGPT пропозиції щодо організації протестів як плану державного перевороту.
За результатами засідання Ради безпеки жодних рішень не ухвалене. Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що вони не запроваджуватимуть надзвичайний стан або обмежувати право на мирні збори.
Опозиція вимагає відставки уряду Фіцо, в тому числі через його поїздку до Москви для зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним у грудні 2024 року. Прем’єр-міністр Словаччини конфліктує з президентом України Володимиром Зеленським, обмінюючись з ним різкими висловлюваннями.
Роберт Фіцо неодноразово висловлювався за припинення війни, в тому числі на невигідних для України умовах. Він також звинуватив Україну в тому, що вона завдає шкоди інтересам Словаччини, припинивши транзит газу з Росії. Риторика словацького прем’єра щодо України, Росії та Євросоюзу схожа на риторику прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, а останнім часом стала ще гострішою.
Після зриву дебатів 22 січня щодо вотуму недовіри уряду на чолі з Фіцо опозиція знову передала це питання на розгляд парламенту, але поки невідомо, коли відбудеться засідання. Опозиції не вистачає необхідної кількості голосів, щоб висловити вотум недовіри уряду, але результати голосування важко передбачити, оскільки урядовій коаліції також бракує єдності, і неясно, чи збереже Роберт Фіцо більшість у парламенті.
Форум